Vatandaş için yemenin artık hayal olduğu ete bir zam daha geldi. Et ve Süt Kurumu et fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yaptığını duyurdu. Tarım ve ekonomi yazarı Sadettin İnan, İstanbul'da bir zincir markete bir buçuk ay içerisinde 57 tır et verildiğini ancak etin akıbetinin takip edilmediğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK), et satış fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yaptı. Kasap dükkanları adeta sinek avlamaya başlarken vatandaş için ete el uzatmak bile hayal oldu.

Tarım ve ekonomi yazarı Sadettin İnan, 18 Nisan'da X hesabından şu paylaşımı yaptı: "Vatandaşa satılan ete bugün yüzde 25 zam yapan ESK'nın diğer yandan birilerine kurulan yolsuzluk düzeneği ile ithal et üzerinden nasıl büyük kazanç sağladığını, büyük bir et firması ile ESK Genel Müdürü'nün neden bir birine girdiğini yarın detaylı bir şekilde paylaşacağım."

Halk TV'de Buket Güler ile Haber Masası programına bağlanan İnan, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Et ve Süt Kurum mağazalarının önüne gittiğimizde uzun kuyruklar görüyoruz. 85 yaşındaki insan et almak için saatlerce bekliyor. Öncesinde isimler kağıda yazılıyor sıra gelirse 1 kilogram et alabiliyor. Kimse bu kepaze duruma 'Ne oluyor?' diye sormuyor. Bu duruma getirenlerin hesap sorulması gerekiyor. Maalesef kimsenin hesap sorduğu yok. Et satışı düşüyor, fiyatı yükseliyor.

1-621

'Yapı Kredi satılıyor' iddiası, Koç Holding'in hisselerini uçurdu 'Yapı Kredi satılıyor' iddiası, Koç Holding'in hisselerini uçurdu

"BİR MARKET ZİNCİRİNE 57 TIR ET VERİLDİ"

"Et ve Süt Kurumu piyasanın devam etmesi için çok sayıda hayvan ithal ediyor. bunu da belli firmalara veriyor. Kime verildiği bilinmiyor. Hepsi kapalı kapılar ardından halloluyor. Gelen bir canlı hayvanın daha düşük fiyattan et firmasına veriyorsunuz. İthal ettiğiniz 400 TL'de eti 230 TL'den veriyorsunuz. Bunun karşılığında kıyma ve kuşbaşını şu fiyattan satacaksınız diyorsunuz. Bununla ilgili ciddi anlamda pis kokular geliyor kimse müdahale etmiyor. İstanbul'da bir market zincirine bir buçuk ay içerisinde 57 tır et verilmiş. Bu eti ne zaman sattı, gerçekten belirlenen fiyattan mı sattı yoksa el altından başkalarına farklı fiyattan mı satıldı? Hiçbir denetim yok. Bu etin nereye gittiğini takip etmiyorlar. Bu etler gerçekten vatandaşa ESK'nin belirlediği fiyattan mı satıldı? Yoksa el altından başka yerlere mi satıldı?"

OLAYIN GEÇMİŞİ

Et ve Süt Kurumu mağazalarında daha önce 229 liradan satılan kıyma fiyatına yüzde 21 oranında zam yapılarak 279 liraya, 259 liradan satılan kuşbaşı fiyatına da yüzde 23 oranında artış yapılarak 319 liraya çıkarıldı.

Sığır Bifteğin fiyatı 325 liradan, 405 liraya, pirzolanın fiyatı 380 liradan, 450 liraya ve bonfilenin fiyatı da 540 liradan 600 liraya yükseltildi. Buna göre en düşük fiyat artışı yüzde 11 ile sığır bonfilenin fiyatı artarken, en yüksek fiyat artışı yüzde 24,6 ile biftekte yapıldı.

ESK'in mağazalarında satılan tavuk eti çeşitlerine de yüzde 25 oranında zam yapıldı. Buna göre tavuk kanat 110 liradan, 138 liraya, tavuk but 67 liradan 74 liraya, tavuk göğüs 68 liradan 85 liraya ve tavuk pirzola 90 liradan 113 liraya çıkarıldı.