ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesi dağılmasıyla ilk turdaki adayı olan Sinan Ogan Cumhur ittifakını destekleyeceğini açıkladı. Daha sonra ise Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini belirtti.

'OGAN'A TEPKİLER ARTIYOR'

Cumhuriyet'e değerlendirmelerde bulunan siyaset bilimciler “Milliyetçiler Oğan’a tepkili. İbre Kılıçdaroğlu’ndan yana” ifadelerinde bulundu.

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Cangül Örnek, ikisinide değerlendirerek, “Oğan’ın yüzde 5’lik oyu hem Erdoğan’a hem de Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemeyenlerin bir üçüncü aday arayışının sonucu olarak ortaya çıktı. Oğan’ın açıklamasının ardından özellikle milliyetçi çevrenin, Oğan karşısında konum aldıklarını görüyoruz. Dolayısıyla taşıyabileceği oy oranı gittikçe azalıyor” dedi.

'BU DURUM CUMHUR İTTİFAKI'NDA SESSİZLİK YARATTI'

Örnek, Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklamasına ilişkin ise şunları söyledi: “Muhalefet için zor bir denklem kurulmuş oldu. Bir yandan milliyetçi bir yandan Kürt oylarını konsolide etmek ve tekrar Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesini sağlamak muhalefet için zor bir iş. Özdağ’ın destek açıklamasının Cumhur İttifakı kanadında sessizlik yarattığını gözlemliyoruz.”

Balkon konuşmasına yabancı dil sansürü Balkon konuşmasına yabancı dil sansürü

'MİLLİYETÇİ SEÇMENİ KILIÇDAROĞLU'NA İTTİ'

Siyaset bilimci Özgün Emre Koç da şu açıklamalarda bulundu:

“ATA İttifakı esasında omurgasını Ümit Özdağ ile Zafer Partisi’nin oluşturduğu bir ittifaktı. Çevresinde kümelenen milliyetçi, ulusalcı ve Atatürkçü seçmen de esas olarak Sinan Oğan’a oy vermek için değil, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemediği için oradaydı. Özdağ ve Kılıçdaroğlu bir mutabakat imzalayarak bu ihtimali gerçeğe dönüştürecek adımı atmış oldular. Oğan’ın Erdoğan’a yönelmesi tabanda öfke ve aldatılmışlık hissi doğurdu. Adeta milliyetçi seçmenin ciddi bir kısmını Kılıçdaroğlu’na doğru itti.”

Oğan’ın seçmen üzerindeki etkisine dikkat çeken Aksoy Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy ise “Oğan’a oy veren yüzde 5’lik grupta Oğan’ın sadece yönlendirici etkisi var belirleyici etkisi yok. Dolayısıyla onun kararı seçmenin de o yönde hareket edeceği anlamına gelmiyor. Oğan’a oy verenlerin yüzde 22’si ikinci tura kalması Erdoğan’a oy vereceğini belirtiyor. Dolayısıyla o yüzde 5’in büyük bir kısmı, Kılıçdaroğlu’na oy verecek ya da protesto oyları çıkacak” ifadelerini kullandı.