Emekli maaşına kademeli zam Emekli maaşına kademeli zam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon verilerini yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. 

'ARADA YÜZDE 62 PUAN VAR'

Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ismarlama TÜİK verilerinde dahi, bu yılın ilk 3 ayında asgari ücretlinin bin 047 lirası, en düşük memur aylığının ise bin 262 lirası enflasyon karşısında buhar oldu. ENAG yıllık enflasyonu 112,51, ısmarlama TÜİK verilerinde ise 50,51 olarak açıklandı. Yani sokağın hissettiği enflasyonla Saray’ın talimatla açıklattığı enflasyon arasında 62 puan fark bulunuyor.

Öte yandan, makyajlı TÜİK verilerinde dahi asgari ücretlinin, memurun kaybı gizlenemiyor. TÜİK verilerinde dahi, üç ayda asgari ücret bin 47 lira kaybederek 7459 liraya, en düşük memur maaşı bin 262 lira kaybederek 9 bin 179 liraya düştü. Yapılan zamlar, üç ayda enflasyon karşısında tam anlamıyla buhar oldu.

'HAYAT PAHALILIĞI HER AY DEĞİL HER GÜN'

TÜİK resmi enflasyon artışını yıllık 50,51 olarak açıklarken gıda enflasyonunda yıllık artış ise yüzde 69’a dayanmış oldu. Öyle ki birçok temel besin grubundaki yıllık artış, resmi TÜİK enflasyonunun üzerinde yer aldı.

TÜİK verilerine göre; yıllık fiyat artışı, makarna yüzde 119, pirinçte ise yüzde 113 oldu. Yıllık artış, süt ve süt ürünlerinde yüzde 112, ette yüzde 111 ve peynirde ise yüzde 105 oldu. Yıllık artış, ekmekte ise yüzde 52 olarak hesaplandı.

Bu durumda, enflasyonun düşmesi bir yana, hayat pahalılığı her ay değil her gün, hatta her saat artarak devam etmektedir.”(ANKA)