Eylül ayından itibaren İngiltere'de ülke içerisinde başlayan enfeksiyon nedeniyle toplamda 6 çocuğun yaşamını yitirdiği açıklandı.

'HASTALIĞIN GÖRÜLME ORANINDA ARTIŞ VAR'

Ailelerin enfeksiyona karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunan İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), hastalığın görülme oranının önceki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etti.

UKHSA, artışın, büyük olasılıkla bakterinin toplum içinde yüksek miktarda dolaşımından kaynaklandığı tahmininde bulundu.

COVİD-19 SONRASIBAĞIŞIKLIK DÜŞTÜ, HASTALIK ARTTI

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar, Strep A enfeksiyonlarındaki genel artışın, Covid-19 salgınının ardından bağışıklığın düşmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

SAĞ KALAN ÇOCUKLAR SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANIYOR

Öte yandan, Strep A’ya yakalanan 4 yaşındaki bir kız çocuğu da 28 Kasım’dan bu yana Liverpool’daki hastanede solunum cihazına bağlı durumda yaşam mücadelesi veriyor.

Strep A bakterisi: Nedir, nasıl bulaşıyor, semptomları neler? - Gazete  Karınca

BELİRTİLERİ NELER?

Strep A isimli bakteri, genellikle insanların boğazına ve derisine yerleşerek zaman zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor.

Vücudun bazı bölümlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, bazı vakalarda ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor.

THY'den İstanbul Havalimanı için 'uçuşlarınızı kontrol edin' uyarısı THY'den İstanbul Havalimanı için 'uçuşlarınızı kontrol edin' uyarısı

Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla insanlar arasında kolaylıkla yayılabilecek kadar uzun süre ellerde veya boğazda yaşayabiliyor.