Yeşil Sol Parti Mardin milletvekili Beritan Güneş Altın, deprem bölgesi dışında kalan illerde okul öncesi eğitimde ücretsiz yemek uygulamasının kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Artı Gerçek'in ortaya çıkardığı yönetmelik değişikliği konusunda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Altın, "Beslenme desteği sunulmayacak illerdeki çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz yönde etkileneceği rahatlıkla öngörülebilirken bakanlığınız bu durumu ve olası neticelerini hesaba katmış mıdır?" diye sordu.

'ÇOCUK YOKSULLUĞUNU İYİCE ARTIRACAK'

Önergede, "Ekonomik krizin derinleşmesinin ardından tasarruf adı altındaki, “kemer sıkma politikaları” çerçevesinde, anaokullarındaki tek öğün ücretsiz yemeğin kaldırılması hali hazırda zaten had safhada olan çocuk yoksulluğunu, iyice artıracaktır. Bunun neticesinde ise çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz etkileneceği aşikardır" denildi.

Altın, Bakan Tekin'e şu soruları yöneltti:

1. 70 ildeki anaokullarında okuyan öğrencilere ücretsiz yemek verilmediği takdirde bakanlığınız ne kadarlık bir kamu tasarrufu yapmayı amaçlıyordur?

2. Tasarruf edilmesi planlanan bütçe, bakanlığınızın hangi birimine/birimlerine aktarılacak ve hangi çalışma/çalışmalar için kullanılacaktır?

3. Beslenme desteği sunulmayacak illerdeki çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz yönde etkileneceği rahatlıkla öngörülebilirken bakanlığınız bu durumu ve olası neticelerini hesaba katmış mıdır?

'KİMİN FİKRİNE BAŞVURULDU?'

4. Yönetmelik değişikliği yapılırken konuya dair veli dernekleri, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve ilgili organizasyonların bilgisine ve fikrine başvurulmuş mudur?

5. 81 ildeki anaokulu öğrencilerine henüz aralıksız bir şekilde 6 ay bile ücretsiz bir öğün yemek verilmemişken ilgili yönetmeliğin bu kadar hızlı değiştirilmesinin gerekçesi nedir?

6. Yönetmelikteki bu kadar hızlı bir değişikliğin sebebi bakanlığınızın 2023 yılı bütçe planlamasını yapma sürecindeki planlama ve organizasyon eksikliği nedeniyle midir?

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 yılı başında anaokullarında “ücretsiz yemek” verilmesini sağlayan 'Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ni değiştirmiş ve değişiklik kararını 8 Eylül'de 81 ile gönderilmişti. Kararda “2023-2024 eğitim öğretim yılında deprem felaketinden etkilenen 11 ilde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) 11 Eylül 2023 tarihinden itibaren resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm çocuklara haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmeye başlanacak” ifadelerine yer verilmişti.

Milli Eğitim Bakanı duyurdu: Öğretmenler için yeni formül geliyor Milli Eğitim Bakanı duyurdu: Öğretmenler için yeni formül geliyor

Kararın ardından, değişiklik dışı bırakılan 11 il dışındaki birçok kentte okul idareleri tarafından öğretmenlere, “2023/2024 eğitim öğretim yılı içerisinde ana sınıfları beslenmesi için bakanlığımızın herhangi bir tasarrufu yoktur. Ana sınıfı öğretmenlerimizin bilgilendirilmesi hususunu rica ederim. An itibari ile aileler beslenmelerini kendileri hazırlayacaklardır” minvalinde mesajlar gönderilmişti. Artı Gerçek, bu mesajları da haberleştirmişti.

Kaynak: Artı Gerçek