ABD merkezli yüz tanıma yazılımı şirketi Clearview AI, Amerikan polisi için bugüne kadar 1 milyona yakın yüz taraması yaptığını açıkladı.

'KİŞİLERİN RIZASI OLMADAN'

BBC'nin haberine göre, Şirketin kurucusu ve CEO'su Hoan Ton-That, ellerinde Facebook gibi platformlardan, kişilerin rızası olmadan toplanmış 30 milyar fotoğraftan oluşan bir veri tabanı olduğunu açıkladı.

ŞİRKETİN SİCİLİ DOLU

Tartışmalı yapay zeka şirketi şimdiye kadar mahremiyet haklarını ihlalden Avrupa ve Avustralya'da birçok kez milyonlarca dolarlık cezalara çarptırıldı. Polisin Clearview AI'ın veri tabanını kullanmasına karşı çıkanlar, bu uygulamanın herkesi "polisin sabıkalılar listesine soktuğunu" savunuyor.

Android kullanıcıları büyük tehlikede! 100'den fazla uygulama tespit edildi Android kullanıcıları büyük tehlikede! 100'den fazla uygulama tespit edildi

Mahremiyet haklarıyla ilgili çalışmalar yürüten Electronic Frontier Foundation (Elektronik Cephe Vakfı) adlı sivil toplum kuruluşundan Matthew Guaragilia, "Ne zaman ellerinde bir şüphelinin fotoğrafı olsa sizin fotoğrafınızla karşılaştıracaklar" diyor.