Türkiye’de akademi dünyasının en ciddi sorunlarından biri olan ‘parayla tez yazdırma’ dolandırıcılığı ve bu durum ne yazık ki yıllardır devam ediyor. Para karşılığında tez hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında işlem yapılsa da, bu durumun önüne bir türlü geçilmiyor. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler, parasını verip tez yazdırabiliyor. Alana, konuya göre değişmekle birlikte ortalama 20 bin liraya tez yazdırmak mümkün.

YÜZDE 100 GARANTİLİR

Akademik danışmanlık adıyla hizmet veren şirketler arasında taksit yapanlar bile var. Hatta görüştüğümüz tez hazırlayan kişi ya da şirketler, tez kabulü için yüzde 100 garanti dahi veriyor. Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz, o şirketlerden ikisiyle temasa geçip Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans tezi siparişi verdi. 

Haberde şirketlerin Google arama motoruna, ‘Tez’, ‘Tez hazırlama’ kelimelerini yazarak bulunduğu ayrıca belirtildi.

İletişime geçilen ve adının Bestegül olduğunu söyleyen kişiye yüksek lisans tezi yazdırmak istendiği belirtildi. Telefonun ucundaki kişi, hangi bölümle ilgili tez hazırlanacağı bilgisini istedi. Sosyoloji Bölümü ve ‘Suriyeli göçmenlerin Türkiye’deki entegrasyonunda İslamiyet’in rolü’ ve ‘Türkiye’deki mültecilerin iş gücü piyasasına etkisi’ başlıklarıyla tez hazırlamaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyince, bu kez de ‘Tezde herhangi bir anket uygulanacak mı’ sorusuyla karşı karşıya kalındı. Tezin ayrıntılarıyla ilgili konuşmanın devamında da son teslim tarihi bilgisi istendi. Gelecek Ocak ayında teslim edilmesini isteyince Bestegül hanım, ‘O tarihte teslim mümkün değil, çünkü çok yoğunuz. Zaten yetiştirsek de, bu kadar sürede çok iyi bir tez olmayacaktır ama isterseniz farklı firmalar sizi yönlendirebilirim’ ifadelerini kullandı.

20 BİN LİRA CİVARI

ÖSYM 2023 sınav takvimini açıkladı ÖSYM 2023 sınav takvimini açıkladı

Yüksek lisans tezinin ortalama 20 bin lira civarında yazılabileceğini anlatan Bestegül hanımla, ‘Tezde herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım’ endişesini paylaşılınca alınan yanıt ise şöyle oldu: “Hoca gerekli araştırmaları yapacak. Siz de, istediğiniz noktada yardımcı olabilirsiniz. Ama geçme garantisi hiçbir firma veremez.”

Bunun ardından Google’da ‘yüzde yüz onay garantili’ diye reklam yapan tez kuruluşu arandı. Adının Enise olduğunu söyleyen görevli, tez konusunu ve kaç sayfa istendiğini, Whatsapp’tan iletilmesi ve bilgileri hocalara ileteceğini ve ona göre fiyat bilgisi vereceğini söyledi. İki tez konusunu yazdıktan sonra gelen mesaj şöyleydi: “Belirttiğiniz detaylar üzerine gerekli tüm araştırmaları tamamladık. Sizlere sunabileceğimiz her şey hazır teklifimiz, her bir çalışmanız için 10 bin lira olacaktır. Sizin hiçbir müdahalenize gerek kalmadan yazarımız tarafından titizlikle tamamlanacak olup “anahtar teslim” size teslim edilecektir.”