Alman Federal Meclisi, Türkiye’nin AİHM kararlarına uymaması üzerine harekete geçti. Uzmanlar, Avrupa Konseyi'nden daha sert önlemler talep ediyor.

DW Türkçe'nin haberine göre Alman Federal Meclisi'nde, insan hakları uzmanları ve hukukçular Avrupa Konseyi'nin Türkiye'ye daha sert yaklaşmasını talep etti.

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ'NİN 76. YILDÖNÜMÜ

Berlin'de düzenlenen özel oturumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ve Avrupa Konseyi'nin rolü tartışıldı. Bu oturum, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 71'inci ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 76'ıncı yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’NİN TAVRI ELEŞTİRİLDİ

Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden Türkiye, AİHM kararlarını uygulamayı reddediyor. Bu durum, özellikle Osman Kavala'nın serbest bırakılmaması konusundaki direnciyle dikkat çekiyor. Hukukçular, bu direncin Konsey’in güvenilirliğini zedelediğini belirtti.

"DAHA SERT ÖNLEMLER ALINMALI"

Dr. Günter Schirmer, Türkiye gibi AİHM kararlarını uygulamayan ülkelere karşı daha sert önlemler alınmasını önerdi. Schirmer, Avrupa Konseyi üyeliği için hukukun üstünlüğünün şart olduğunu vurguladı.

"KIRMIZI ÇİZGİLERİ AŞANLAR..."

Schirmer, Avrupa Konseyi’nin hukukun üstünlüğüne saygı göstermeyen ülkeleri üyelikten çıkarması gerektiğini belirtti. "Kırmızı çizgileri aşanlar kulüpte kalamaz" dedi.

YRP'den "Kasım Gülpınar" tepkisi: Sınırları zorlayan tam bir hukuksuzluk hali YRP'den "Kasım Gülpınar" tepkisi: Sınırları zorlayan tam bir hukuksuzluk hali

GERÇEK HUKUK REFORMLARI VE 'TEMİZ KAĞIDI' GEREKLİ

Schirmer, Avrupa Konseyi’nin ancak gerçek hukuk devleti reformlarıyla üyelik "temiz kağıdı" verebileceğini söyledi. Bu reformlar arasında bağımsız yargının inşası ve düşünce özgürlüğünün korunması yer alıyor.

"TÜRKİYE İÇİN ADIMLAR ATILMALI"

Avrupa İstikrar İnisiyatifi Başkanı Gerald Knaus, AİHM kararlarını yok sayan ülkelere karşı kararlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirtti. Knaus, "Standartlara uymayan ülkeler kulüpten atılmalı" dedi.

"TÜRK MAKAMLARI, KARARLARI UYGULAMAKTAN KAÇIYOR"

Uluslararası Af Örgütü Almanya Genel Sekreter Yardımcısı Christian Mihr, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamaktan kaçındığını söyledi. Mihr, "Osman Kavala’nın tutukluluğu, Türk makamlarının insan hakları yükümlülüklerine uymadığını gösteriyor" dedi.

ESKİ AIHM YARGICI: TÜRKİYE İHRAÇ EDİLEBİLİR

Eski AİHM yargıcı Prof. Dr. Angelika Nussberger, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihraç edilebileceğini söyledi. Nussberger, "Kararları uygulamayan ülkelere karşı siyasi tedbirler alınmalı" dedi.