Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere bugün ikinci toplantısını yapacak. Kulislerde 8 bin lira ile 8 bin 500 lira arasında çeşitli rakamlar dile getiriliyor. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceğine de dikkat çekiliyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen raporlar ele alınacak. Ayrıca TÜİK’in bir işçinin geçinebilmesi için yapması gereken asgari harcama tutarlarına ilişkin hesaplamaları da komisyona sunması bekleniyor. 

İŞÇİLERİN BEKLENTİSİ 7 BİN 500

İcra dosya sayısı 24 milyona yaklaştı İcra dosya sayısı 24 milyona yaklaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptırdığı araştırmadan hareketle, işçilerin asgari ücret beklentisinin 7 bin 500 lira, işverenin 7 bin lira, çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisinin 7 bin 845 lira, asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisinin de ortalama 7 bin 630 lira olduğunu açıklamıştı. 

Bugünkü toplantıdan bir karar çıkması beklenmiyor. Ancak hafta sonuna doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı bir toplantıyla kararın açıklanabileceğine işaret ediliyor. Kulislerde genel olarak 8 bin lira ile 8 bin 500 lira arasında çeşitli rakamlar dile getiriliyor.(Cumhuriyet)