24 Şubat 2022’de patlak veren Ukrayna işgali son dönemde yoğunlaşırken, Belarus Savunma Bakanı Khrenin, Moskova'da düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda Rusya ve Belarus’un NATO ile doğrudan savaşa girmesinin mümkün olduğunu söyledi ve işgalin "Batı ile Doğu arasında küresel bir çatışmaya" dönüştüğü konusunda uyardı.

‘GEZEGEN ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞININ EŞİĞİNDE’

Rusya’nın Belarus topraklarını yerleştirdiği nükleer silahları hatırlatan Khrenin, Batılı ülkelerdeki silah harcamalarındaki artışa dayanarak, "sonucun net olduğunu: gelecekte NATO ile doğrudan bir askeri çatışma olasılığının çok açık hale geldiğini" söyledi.

İtalya eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, 98 yaşında hayatını kaybetti İtalya eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, 98 yaşında hayatını kaybetti

Belaruslu bakan, "Avrupalı güç elitlerinin Doğu'ya karşı küresel bir savaşa odaklandığına şüphe yok. Bugün bu savaş, Ukrayna topraklarında Batı ile Doğu arasında küresel bir çatışmaya dönüştü. Ukrayna'daki vekalet savaşı aslında gezegeni üçüncü bir dünya savaşının eşiğine getirdi” şeklinde belirtti. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER