6 Şubat tarihindeki yıkıcı depremlerin ardından gündemden düşmeyen Türk Kızılayı'nda genel merkez yönetim kurulu ile denetim kurulu üyelerinin aldıkları huzur hakkı maaşlarını sorduğu gerekçesiyle Kızılay Manisa Şube Başkanlığı görevinden alınan Atilla Efendioğlu’nun yerine, genel merkez tarafından AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Öner Gürsel atandı.


6 Şubat tarihinde tüm Türkiye'yi sarsan yıkıcı depremin ardından sattığı çadır, giysi ve gıda malzemeleri ile kamuoyunda tartışmalara neden olan Türk Kızılayı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.


HEM KENDİSİ HEM YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

Manisa'da yaklaşık 1 yıldır Kızılay Manisa Şube Başkanlığı görevini yürüten Atilla Efendioğlu, geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Türk Kızılayı genel merkez yöneticileri ile denetim kurulu üyelerinin aldığı huzur hakkı ücretlerini kuruma ait ortak sosyal medya  üzerinden sorunca kurumun itibarını zedelediği gerekçesiyle hem kendisi hem de şubenin yönetim kurulu üyeleri apartopar görevden alınmıştı.

KIZILAY’DAN AÇIKLAMA

Efendioğlu'nun görevden alınması kamuoyunda tepkilere sebep olurken Türk Kızılay Genel Merkezi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Türkiye Kızılay Derneği Manisa İl Merkezi Yönetimi, Kızılay Tüzüğünün ilgili maddelerinde yer alan ‘Kızılay'ın temel ilkeleri ile amaçlarına ve etik kurallara aykırı hareket edenlerin, Kızılay'ın yetkili organlarından yetki almaksızın Kızılay'ı yükümlülük ve borç altına sokanların üyelikleri, haklarında düzenlenecek olan tespit raporuna dayanılarak, Genel Merkez Yönetim Kurulunca sona erdirilir.' düzenlemesini ihlal ettikleri yönünde Teftiş Kurulu'nun hazırlamış olduğu rapora dayanarak, Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından görevden alınmıştır.”

AK PARTİLİ İSİM ATANDI

Atilla Efendioğlu'nun görevden alınmasının ardından geçen bir aylık süre zarfında boş kalan koltuğa Türk Kızılay Genel Merkezi tarafından AK Parti Manisa İl Başkanlığı'nda Bilim ve Teknoloji İşlerinden Sorumlu olan başkan yardımcısı Öner Gürsel atandı.


3 Mayıs tarihinde Türk Kızılay Manisa Şube başkanlığı görevine atanan Öner Gürsel ile birlikte yeni yönetim kurulu üyeleri Mustafa Gürel, Özer Teksin, Öyküm Aytekin Deveci, Aytekin Viduşlu ve Uğur Hasacar Manisa Valisi Yaşar Karadeniz'i makamında ziyaret etti.

Türk Kızılay Manisa Şube Başkanlığı görevine atanan AK Partili Öner Gürsel ile yönetim kurulu isimlerinin şubenin web sayfasında yer almaması ise dikkatleri çeken nokta oldu.

“LİYAKATSİZ ATAMALARINA DEVAM EDİYORLAR”

Türk Kızılay Manisa Şube başkanlığı görevine bir AK Partili ismin atanmasına tepki gösteren CHP Manisa Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak, atamayı AK Parti iktidarının liyakatsiz atamalarının son örneği olduğunu ifade etti.

Deprem konutları ihalesi 'bilinen' şirketlere gitti Deprem konutları ihalesi 'bilinen' şirketlere gitti

CHP'li Arcak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Her zaman her yerde söylediğimiz gibi AKP artık son demlerini yaşıyor. Ancak bu son çırpınışlarda kurumlara liyakatsiz atamalarına devam ediyor. Bunun en son örneğini de Türk Kızılay Manisa Şubesi'ne AKP'li bir ismi atayarak gösterdi.

Türkiye'nin yıllardır köklü yardım kuruluşu olan Kızılay'ın ismini yaşanan son depremden sonra iyice yıprattılar ve zedelediler. Ancak halen ders almadıklarını görüyoruz. Yine yandaş atamasıyla karşı karşıyayız. Şu bir gerçektir ki AKP son günlerinde kurumlara kendi yandaşlarını sessiz bir şekilde atamaya devam edecek.

Ama şunu bilsinler ki 28 Mayıs tarihinden sonra 13'üncü Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu yapılan her yandaş ve liyakatsiz atamanın hesabını soracaktır. Ayrıca 28 Mayıs tarihinden sonra Türk Kızılayı’nın kaybolan itibarını tekrar biz kazandıracağız.”

GÖREVE İADE DAVASI

Öte yandan, Türk Kızılayı’nda genel merkez yönetim kurulu ile denetim kurulu üyelerinin aldıkları huzur hakkı maaşlarını sorduğu gerekçesiyle görevden alınan Atilla Efendioğlu'nun 14 Nisan tarihinde genel merkeze itiraz dilekçesi yazdığı ve bir ay sonra 17 Mayıs tarihinde tekrar göreve iade için Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtığı bilgisine ulaşıldı.

Sözcü