CHP milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi, alternatif mezuniyet etkinliği düzenlemek isteyen akademisyenlere ve öğrencilerine destek vermek için kampüse gitti.

Ancak aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş’ın da olduğu milletvekilleri, atanmış rektör Naci İnci'nin talimatıyla üniversiteye alınmadı. Milletvekilleri, emniyet güçleri tarafından iteklendi. 

"REKTÖR BENİM DENETİMİME TABİİ"

Cumhuriyet'ten Mert Öner'in haberine göre Suat Özçağdaş, engelleme karşısında şu ifadeleri kullandı

"Kanunsuz uygulamaları görüşmek, öğrencilerle konuşmak, akademisyenlere destek için geldik. Biz Türkiye'deki cezaevindeki dışındaki her yere gireriz. Bu yoldan çekilin; siz milletvekillerine müdahalede bulunacaksanız uyarıyorum sizi. Rektörün beni buraya sokmama yetkisi yok. Rektör benim denetimime tabi, milletvekiliyim ben."

125939807 Bogazici Eylem1

Tuğrul Türkeş ile Ayyüce Türkeş arasında "Osman Kavala" tartışması Tuğrul Türkeş ile Ayyüce Türkeş arasında "Osman Kavala" tartışması

GÜVENLİKLERİN ENGELİ GEÇİLDİ

CHP heyeti, rektörün talimatını uyguladıklarını söyleyen güvenlik görevlilerinin engellemelerine rağmen içeri girdi. Heyete daha sonra CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de katıldı.