Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerini artırdığı, Çin’in ise Batılı ülkelerle arasının açıldığı dönemde, son yıllarda yakınlaşan ABD ile Japonya ve Güney Kore arasında kritik bir zirve yapılacak. 

ABD lideri Biden, ilişkilerde “yeni bir çağ” sözü verdiği zirve için cuma günü Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida'yı Camp David'de ağırlayacak.

‘İDDİALI GİRİŞİM’

Zirvenin balistik füze savunması başta olmak üzere birçok konuda genişletilmiş işbirliğine yönelik girişimler üreteceğine dair haberlerin yanında, Beyaz Saray'ın Hint-Pasifik’ten Sorumlu Koordinatörü Kurt Campbell, Washington'un Tokyo ve Seul ile bağlarının "21. yüzyıl için ortak askeri tatbikatlar ve üç yönlü bir güvenlik hattıyla tanımlayıcı bir üçlü ilişki" olacağını söyledi. 

Campbell, "Cuma günü göreceğiniz şey, hem şimdi hem de gelecekte üçlü angajmana kilitlenmeyi amaçlayan çok iddialı girişimdir" dedi.

ÇİN’DEN SERT AÇIKLAMA

Çin, "İlgili ülkelerin çeşitli klikler oluşturmasına ve bunların çatışmayı şiddetlendirme ve diğer ülkelerin stratejik güvenliğini tehlikeye atma uygulamalarına karşı çıktığını" belirterek zirveyi kınadı.

Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, "İlgili ülkelerin çağın gidişatını takip ederek bölgesel barış, istikrar ve refaha yardımcı olacak şeyler yapmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER