Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, Büyükada davasında insan hakları savunucuları Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a verilen; 2 yıl 1 ay ila 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarını oybirliği ile bozdu.

Yargıtay, hak savunucuları Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’ın yargılandığı Büyükada davasında, yerel mahkemenin verdiği kararları oybirliği ile bozdu. Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç’a Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle verilen “terör örgütü üyeliği suçuna” ilişkin cezayı bozarak, 2017 yılında Bylock’a ilişkin verilen kararı hatırlattı.

buyukada davası

Bakan Koca'dan 'sahte doktor' açıklaması Bakan Koca'dan 'sahte doktor' açıklaması

'KESİN DELİL BULUNAMADI'

“ByLock uygulamasını kullandığının kuşkuya yer vermeyecek şekilde teknik verilerle tespiti halinde, ByLock kullanıcısı olduğuna dair delilin atılı suçun sübutu açısından belirleyici nitelikte olması karşısında, ilgili birimlerden ayrıntılı ByLock tespit ve değerlendirme raporu getirtilip, UYAP'ta bulunan örgütlü suçlar bilgi havuzunda sanık hakkında başkaca bir beyan yahut ifade bulunup bulunmadığı araştırılarak, varsa bu beyan yahut ifadeler CMK’nın 217/1. maddesi uyarınca duruşmada sanık ve müdafilerine okunarak diyecekleri sorulup, gerekirse beyan yahut ifade sahiplerinin tanık sıfatıyla bilgisine başvurulduktan sonra hukuki durumunun buna göre takdir ve tayini gerekirken, eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm kurulması…”

Yargıtay, hak savunucuları İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a PKK ve DHKPC’ye; Günal Kurşun’un da FETÖ’ye yardım iddiasıyla aldığı cezaları da bozarak, dosyada hak savunucularının adı anılan örgütlere yardım ettiğine ilişkin her türlü şüpheden uzak kesin delil bulunmadığına dikkat çekti.

Dava dosyası İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderilecek. Mahkeme Yargıtay’ın kararına karşı direnmesi halinde konu Ceza Genel Kurulu’na yansıyacak. (ANKA)