Gezi Davası'nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Avukat Can Atalay, İstanbul Valiliği'nin 2014 yılında verdiği yasak kararını yargıya taşımıştı. 

Anayasa Mahkemesi'nin kararında yer alan bilgiye göre Atalay'ın da aralarında olduğu 7 kişilik düzenleme kurulu 208 Aralık 2014'te Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlemek istedikleri 'Marmara kent ve doğa mitingi' için İstanbul Valiliği'ne başvurdu. 

VALİLİK İZİN VERMEDİ

Ancak Valilik, Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarını göstererek mitingin Kadıköy'de düzenlenmesine izin vermedi. Atalay, Valiliğin bu kararını mahkemeye taşıdı. Ancak İstanbul 5. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması talebini reddetti. 

Biden’dan Erdoğan paylaşımı: Birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum Biden’dan Erdoğan paylaşımı: Birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum

DAVA AYM'YE TAŞINDI

Danıştay 10. Dairesi de kararı onayınca Atalay davayı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı. 

Dosyayı inceleyen AYM heyeti Anayasa'nın 34. maddesindeki "Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir" hükmüne dikkat çekti. 

YENİDEN YARGILAMA

Başvurucunun toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine İrfan Fidan ve Muhterem İnce'nin karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verdi.

Mahkeme kararın bir örneğinin, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yönelik yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 5. İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti.