Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de ülkesinin İstanbul'daki konsolosluğunda öldürülmesi sonrasında kopma noktasına gelen Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde son dönemlerde yeni bir evreye girildi. Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman dün resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi. 

TOP ATIŞI EŞLİĞİNDE KARŞILANDI

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Erdoğan ve bin Selman'ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalınarak gösterişli bir karşılama yapılmıştı.

ZİYAFETİN GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Ardından devlet başkanlarına uygulanan protokolle karşılanan Prens Selman ve beraberindekiler için Saray'da bir de resmi ziyafet verildi. Saray'da basına kapalı gerçekleşen yemekte, Arapça müzik yapan kalabalık bir orkestra da yer aldı. Ziyafetin görüntüleri ise bir Suudi tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Suudi Prens'e verilen ziyafeti şu sözlerle eleştirdi: