Endonezya'da Arif Akbar ve Suci Nur Aisyah çifti, 3 yıl önce doğan çocuklarına "Rangga Madhipa Sutra Jiwa Cordosega Akre Askhala Mughal Ilkhanat Akbar Sahara Pi-Thariq Ziyad Syaifudin Quthuz Khoshala Sura Talenta" isminin verilmesi için nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmuştu. O dönem ’18 isimli bebek’ olarak ünlenen çocuk, şimdi ise ismi nüfus kimliği alamıyor.

3 YILDIR REDDEDİLİYOR

Yerel basında yer alan haberlere göre, nüfus müdürlüğü çocuğun isminin nüfus kimliği formuna sığmaması nedeniyle ailenin başvurusunu 3 yıldır reddediyor.

CUMHURBAŞKANINDAN YARDIM İSTEDİLER

Çocuklarının ismini kısaltmamakta kararlı olan aile ise Cumhurbaşkanı Joko Widodo’ya açık mektup yazarak yardım istedi.

DEĞİŞTİRMEMEKTE KARARLILAR

Aile, verdikleri her bir adın ‘çocuğun geleceği için umutlar ve dualar içerdiğini’ ve bu neden değiştirmeyeceklerini söylüyor.

17 İSİMLİ GÖRMÜŞ

Baba Arif Akbar, daha önce kayıtlarda 17 isimli birini gördüğünü ancak kendilerinden isim değişikliği talep edildiğini söyledi.

Nüfus Müdürlüğü Başkanı Rahmad Ubaid ise aileye isim değişikliği baskısı yapmadıklarını ancak ismi forma sığacak şekilde uyarlamalarını talep ettiklerini belirtti.

Endonezya doğum kayıt sistemi formuna maksimim 55 karakterden oluşan isimler yazılabiliyor. Ancak 18 isimli bebeğim ismi 132 karakter içeriyor.