Sahte uygulamalardan yüksek kazanç sağladıklarına inandırdıkları insanları dolandıran çete çökertildi. 30 milyar TL'lik işlem yaptıkları belirlene çeteye yönelik Adana merkezli 20 ilde yapılan operasyonda 74 şüpheli tutuklandı, 58’i adli kontrol şartı, 14’ü ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı...

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, mobil uygulamalarda yüksek kazanç vadederek vatandaşları dolandırdığı belirlenen şebeke; teknik ve fiziki takiple deşifre edildi.

Dolandirici2Jpg T Xn6U Y Hc C0 G9 Y V Nc9Cp Yfg

SAHTE UYGULAMA KULLANIYORLAR

Şüphelilerin, ağlarına düşürdükleri mağdurları, oluşturdukları sahte uygulamalar üzerinden kazanç sağlamış gibi göstererek, para talep ettikleri belirlendi.

OPERASYON BAŞLATILDI

Bu tespitler üzerine harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Adana merkezli İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Antalya, Bitlis, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya, Ordu, Sivas ve Şırnak’ta eş zamanlı olarak ‘Sibergöz-23’ adı verilen operasyonu başlattı.

Çok sayıda adrese baskın yapan polis, 146 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, 2 pompalı av tüfeği, 35 kripto varlık madenciliği cihazı, 2 milyon 586 bin TL ve çok miktarda altın, döviz ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Şüphelilerin yaklaşık 300 milyon TL değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına da el konuldu.

Anıtkabir'de '23 Nisan' yoğunluğu Anıtkabir'de '23 Nisan' yoğunluğu

Dolandirici1Jpg Q Te Ew B D Vmkm2 Oal Vh5 T K Yg 

30 MİLYAR LİRALIK İŞLEM

Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra işlemleri için Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma kapsamında incelemesini sürdüren polis, şüphelilerin banka hesaplarından 30 milyar TL işlem yapıldığını tespit etti.

Dolandiri1Jpg 7 Ocna Pc Nh U G Dg X3 Fyxz M A

Elde edilen bu suç gelirinin de takibinin zorlaşması için kripto paraya çevrildiği saptandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 74’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 58’i adli kontrol şartı, 14’ü ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

(DHA)