68 yıl sonra bir ilk... İdama mahkum edilecek

68 yıl sonra bir ilk... İdama mahkum edilecek ABD''li 52 yaşındaki Lisa Montgomery 2004''te işlediği korkunç cinayet suçu dolayısıyla idam edilecek. Lisa Montgomery, ülkede 68 yıl aradan sonra idam cezası infaz edilecek ilk kadın oldu. ABD 20 Ocak''taki başkanlık devir teslim törenini beklerken, 60 yıl sonra ilk kez bir kadının idam edileceği tarih de belli oldu.

Dünya 02.01.2021, 11:10 02.01.2021, 11:10
68 yıl sonra bir ilk... İdama mahkum edilecek

ABD'de Lisa Montgomery adındaki bir kadın 2004 yılında Bobbie Jo Stinnett adlı 23 yaşındaki hamile bir kadını boğarak öldürmüş, sonrasındaysa karnını yararak doğmamış bebeğini çalmaya çalışmıştı.

Korkunç cinayetin ardından hapse atılan Montgomery'ye duruşmasının ardından idam cezası verilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı Montgomery'nin idamının 8 Aralık'ta, zehirli iğneyle infaz edileceğini açıklanmıştı. İdam, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Lisa Montgomery'nin idamı, 12 Ocak tarihinde Indiana'daki Terre Haute'de zehirli iğneyle gerçekleşecek.

Kadının avukatları idamın gözden geçirilmesi için bir kez daha başvuru yapmaya hazırlanıyor.

Lisa Montgomery, mahkemede cinayeti işlediği sırada hamile olduğunu sandığını, hezeyanlar gördüğünü ve akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ederek kendini savunmuştu.

Yapılan araştırmalar sonucunda katil Lisa Montgomery'nin 4 çocuk annesi olduğu ve 4. doğumundan sonra tüplerini bağlattığı ve bir daha hamile kalmasının mümkün olmadığı ve yalan söylediği ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu