Aile hekimliği sisteminde kriz büyüyor

Aile hekimleri yönetmeliğinde yapılan değişiklik sebebiyle 1300’den fazla aile hekimi istifa dilekçesi verdi. İZAHED Başkanı Uzm. Dr. Müftüoğlu, değişen yönetmeliğin aile hekimliği sistemini çökerteceğini söylerken, aile hekimleri 28 Ağustos’ta Ankara’da miting yapmak için hazırlanıyor.

Dünya 02.08.2021, 08:31 02.08.2021, 09:22
Aile hekimliği sisteminde kriz büyüyor

BirGüb2de Berkay SAĞOL'un haberine göre, aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine çeşitli cezalar verilebilecek. Yine aynı yönetmelikle pozitif performans kazanmaları için kronik hastalık izlemi yapması dayatılan aile hekimleri, mevcut hasta sayıları ve poliklinik yoğunluğu sebebiyle yeterli izlem sayısına ulaşamadığı takdirde hem kendisi hem de birlikte çalıştığı aile sağlığı çalışanı yüzde 10 maaş kaybıyla cezalandırılacaktır.

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Uzm. Dr. Funda Müftüoğlu, yeni düzenlemeyle aile hekimlerinin artık yurttaşlara “Aşı olun” demelerinin bile yasaklandığını söyledi. Uzm. Dr. Müftüğlu, “Aile hekimlerinin tıbbi öngörü, sistemsel sorunlar, çalışma işleyişi vb. her tür konuda fikir beyan etmesi, sosyal medya hesaplarında yorum yapması suç olarak nitelendiriliyor. Eğer üç kere basın açıklaması veya sosyal medyada bu kapsamda paylaşım yaparsa sözleşmesi feshediliyor. Özetle İş güvencemiz ihtar puanı uygulaması ile ortadan kaldırılmıştır” dedi.

İhtar puanı uygulamalarının uluslararası çalışma sözleşmelerine uymadığını vurgulayan Uzm. Dr. Müftüoğlu, “Nöbet tutulan yerlerde hekimin mazeretli olsa da, hastalık vb. raporu bulunsa da 5 nöbete gelmemesinin sözleşme feshi ile sonuçlanması, süt iznindeki personelin yerine görevlendirilme yapılmaması gibi uygulamalar pandemide yıllık izin bile kullanmayan, birinci basamak hizmetlerinin yanı sıra tanı, tedavi ve reçete düzenlemelerini yoğun olarak gerçekleştiren iş yükü altında nefes alamaz hale gelen aile hekimliği sistemine indirilmiş bir darbedir. Aile hekimliği sisteminde olduğu için adeta bu yönetmelikle cezalandıran bizlerin, bu sistem içerisinde çalışmaya devam etmesi mümkün değildir” diye konuştu.

İSTİFALAR ARTACAK

3 günde toplam 1386 aile hekimin istifa dilekçesinin Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na (AHEF) ulaştığını dile getiren Uzm. Dr. Müftüoğlu, “Aile hekimleri artık kendilerini ifade edemeyecekler. Sözleşme feshini göze alarak halk sağlığını tehdit eden durumları ya da ASM’lerde işleyişte yaşanan aksaklıkları vicdanen dile getirme ihtiyacı duyacaklardır. Bu sürecin devamı durumunda istifalar artacaktır” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu