Çin'den 'provokasyonlara' yanıt: Tayvan yakınlarında tatbikat

Komünist ülke, "Tayvan bağımsızlık güçlerinin dış müdahalesi ve provokasyonları" olarak adlandırdığı duruma yanıt olarak bölge yakınlarında hava ve deniz tatbikatları başlattı.

Dünya 18.08.2021, 11:53 18.08.2021, 14:29
Çin'den 'provokasyonlara' yanıt: Tayvan yakınlarında tatbikat

Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Komutanlığı Sözcüsü Col ShiYi'den yapılan açıklamaya göre, Tayvan'ın güneybatı ve güneydoğusuna savaş gemileri, denizaltı savar uçakları ve savaş uçakları sevk edildi.

ÜLKE SİLAHLANIYOR

Buna cevaben Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan, “Ulusun ordusu tam olarak kavradı ve Tayvan boğaz bölgesindeki durumun yanı sıra deniz ve havadaki ilgili gelişmeler hakkında tam bir değerlendirme yaptı ve çeşitli tepkiler için hazırlandı” şeklinde açıklama yapıldı. 

Bu, Çin'in Tayvan'a yönelik artan askeri faaliyetinin ve ABD askeri gemilerinin Güney Çin Denizi'nin tartışmalı bölgelerin yakınından son geçişlerinin ardından bir yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Tayvan, ABD'den bir başka büyük silah satın alma emrini daha onayladı ve Litvanya ile karşılıklı diplomatik temsilcilikler kurmayı kabul etti. 
 

 (Guardian)

Yorumlar (0)
21
açık