DSÖ''den mutasyon çağrısı

DSÖ''den mutasyon çağrısı Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ülkelerini mutasyona uğramış yeni tür corona virüsün yayılmasını önlemek için tedbirlerini sıkılaştırmaya davet etti. DSÖ virüsün İngiltere dışında Danimarka, Hollanda ve Avustralya''da görüldüğünü duyurdu.

Dünya 20.12.2020, 21:08 20.12.2020, 21:08
DSÖ''den mutasyon çağrısı

DSÖ'nün sözcüsü açıklamasında, "Bulaşmanın yoğun ve yaygın olduğu Avrupa'da, ülkeler kontrol ve önleme tedbirlerini iki katına çıkarmalı" dedi. 

Örgütün açıklamasına göre, Danimarka'da dokuz, Hollanda'da bir ve Avustralya'da da bir vaka olmak üzere toplam 11 vaka tespit edildi.

İngiltere’nin başkenti Londra ve ülkenin güneydoğusunda son dönemde tespit edilen yeni vakaların mutasyon geçirmiş yeni bir corona virüs türünden kaynaklandığının açıklanmasının ardından Hollanda ülkeden uçuşları bu sabahtan itibaren yasaklamıştı. 

Belçika'nın da bu gece yarısından itibaren İngiltere’den uçuşları yasakladığı bildirildi. 

Belçika Başbakanı Alexander De Croo yasağın en az 24 saat geçerli olacağını duyurdu.

İtalya, Avusturya, Almanya ve Fransa da uçuş yasağını değerlendirmeye aldı. 

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock bugün yaptığı açıklamada hükümetin ülkenin güneydoğusunda uygulamaya alınan sıkı tecrit uygulamalarını mutasyona uğramış yeni türün "kontrolden çıkması” üzerine yürürlüğe koyduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tespit edilen yeni tür koronavirüsün "yüzde 70 daha bulaşıcı" olduğunu açıklamıştı.
 

Yorumlar (0)
22
açık