Fransa'da ‘örnek yasak’ başlıyor: ‘Gerçek bir devrim’

Çoğu meyve ve sebzede plastik ambalajı yasaklayan yeni bir yasa, Fransa'da yılbaşından itibaren yürürlüğe giriyor. Salatalık, limon ve portakal, plastiğe sarılması yasaklanan 30 çeşit arasında yer alıyor.

Dünya 01.01.2022, 17:15
Fransa'da ‘örnek yasak’ başlıyor: ‘Gerçek bir devrim’

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yasağı "gerçek bir devrim" olarak nitelendirdi ve ülkenin 2040 yılına kadar tek kullanımlık plastikleri aşamalı olarak kaldırma taahhüdünü gösterdiğini söyledi.

Fransa'da meyve ve sebze ürünlerinin üçte birinden fazlasının plastik ambalaj içinde satıldığı düşünülüyor ve hükümet yetkilileri yasağın her yıl bir milyar adet tek kullanımlık plastiğin kullanılmasını engelleyebileceğine inanıyor.

PLASTİK PİPET YASAĞINDAN SONRA GELDİ

Yeni yasayı duyuran bir açıklamada, Çevre Bakanlığı Fransa'nın "aşırı miktarda" tek kullanımlık plastik kullandığını ve yeni yasağın "plastik kullanımını azaltmayı ve bunun yerine başka malzemeler veya yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir malzemelerle ikame edilmesini artırmayı amaçladığını" söyledi.

Yasak, Macron hükümeti tarafından başlatılan ve birçok endüstride plastiklerin yavaş yavaş azaldığını görecek olan çok yıllı bir programın bir parçasını oluşturuyor. 2021'den itibaren ülke plastik pipetleri, bardakları ve çatal bıçak takımlarını ve ayrıca polistiren paket servis kutularını yasakladı.

Ülke, 2022'de daha sonra, plastik şişe kullanımını azaltmak için kamusal alanlarda su çeşmeleri sağlamak zorunda kalacak, dergiler plastik ambalaj olmadan gönderilmek zorunda kalacak ve fast-food restoranları artık ücretsiz plastik oyuncaklar sunamayacak.

‘HIZLI GİTMİYOR MUYUZ?’ ENDİŞESİ

Ancak endüstri, yeni yasağın uygulanma hızıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Avrupa Taze Ürünler Birliği'nden Philippe Binard, "çoğu meyve ve sebzeden plastik ambalajların bu kadar kısa sürede çıkarılması, alternatiflerin test edilmesine ve zamanında sunulmasına ve mevcut ambalaj stoklarının temizlenmesine izin vermiyor" dedi.

Diğer bazı Avrupa ülkeleri, Glasgow'daki son COP26 konferansında verilen taahhütleri yerine getirirken, son aylarda benzer yasakları duyurdular. Bu ayın başlarında İspanya, işletmelerin alternatif çözümler bulmasını sağlamak için 2023'ten itibaren meyve ve sebzelerin plastik ambalajlarda satışını yasaklayacağını duyurdu.

Macron hükümeti ayrıca, araba reklamlarını yürüyüş ve bisiklete binme gibi daha yeşil alternatifleri teşvik etmeye çağıran kurallar da dahil olmak üzere birkaç yeni çevre düzenlemesi daha duyurdu. 

Yorumlar (0)
25
açık