Fransa’da su kullanımına kısıtlama 

Ülkenin Ekolojik Geçiş Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şiddetli bir kuraklığın Fransa'nın 96 bölgesinden 24'ünün su kullanımına sınırlama getirmesine neden olduğu belirtildi.

Dünya 29.05.2022, 18:28
Fransa’da su kullanımına kısıtlama 

Bakanlık, kısıtlamaların bazı bölgelerde su tasarrufu için yapılan basit çağrılardan tarımsal kullanımda yüzde 50'den fazla azalmaya ve diğerlerinde araba yıkama, bahçe sulama ve yüzme havuzlarını doldurma yasaklarına kadar uzandığını söyledi.

YÜZDE 25’LİK AÇIK

Eylül 2021'den bu yana Fransa'da yağış seviyeleri normalin oldukça altında ve geçen ay açık yüzde 25'e ulaştı. Kayıtlardaki en sıcak hava olma yolunda ilerleyen Mayıs ayında anormal derecede yüksek sıcaklıklar durumu daha da kötüleştirdi.

Nisan ayının ortalarında, 2021'in aynı döneminde sadece 3 Fransız bölgesi su kullanımına kısıtlama getirmek zorunda kaldı.

Fransa'nın yeni Başbakanı Elisabeth Borne bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, "Bu yıl kuraklık erken başladı. Su kaynaklarını yönetmek ve bu yaz durumun yönetilemez hale gelmesini önlemek için adımlar atıyoruz" dedi. Borne, yerel makamlara "su kaynaklarını mümkün olduğu kadar korumaları" talimatının verildiğini belirterek, "tüm Fransız halkını su tüketimini azaltmaya" da çağırdı. (RT) 

Yorumlar (0)
19
açık