Haberler Facebook’u korkutuyor: Rekor para cezası gelebilir

Rus Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya, sosyal medya devi Facebook'a Moskova'nın yasa dışı bulduğu içeriği tekrar tekrar silmediği için ülkedeki yıllık cirosunun yüzde 10'una kadar para cezası verebilir.

Dünya 30.09.2021, 19:30 30.09.2021, 14:16
Haberler Facebook’u korkutuyor: Rekor para cezası gelebilir

Moskova, şirketlerin Rusların kişisel verilerini kendi topraklarında depolamasını sağlama çabaları da dahil olmak üzere, uzun süredir devam eden bir baskının bir parçası olarak geçen yıl yabancı teknoloji şirketleri üzerindeki baskıyı artırdı.

'CEZALARI ÖDEMİYOR'

Vedomosti, devlet iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor'un Facebook'un tekrarlanan ihlallerinin Rusya'daki yıllık cirosunun yüzde 5 veya yüzde 10'u seviyesinde ceza alabileceğini söyledi.

Vedomosti, Facebook'un yıllık Rusya cirosunu yaklaşık 12 milyar ruble (165 milyon dolar) olarak tahmin eden uzmanlara atıfta bulundu. 

Vedomosti, Roskomnadzor'un bu yıl Facebook'a yasaklı içeriği silmediği için 19 farklı idari dava açtığını ve 43 milyon ruble borcu olduğunu ve daha fazlasının beklemede olduğunu söyledi. Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, "Facebook yönetimi cezaları ödemedi" denildi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
15
açık