İade-i itibar: Katalonya, büyücülük yaptıkları gerekçesiyle idam edilen kadınları affetti

Katalan bölge parlamentosu, 15 ve 18 yüzyıllar arasında büyücülük yaptıkları gerekçesiyle idam edilen yüzlerce kadını resmen affetti.

Dünya 27.01.2022, 13:45 27.01.2022, 13:50
İade-i itibar: Katalonya, büyücülük yaptıkları gerekçesiyle idam edilen kadınları affetti

Milletvekilleri, işkence gören ve idam edilen 700'den fazla kadının anısının itibarını iade etmek için büyük bir çoğunluk kararı aldı. İspanyol tarihçiler, Katalonya'nın Avrupa'da cadı avı yapan ilk bölgelerden biri olduğunu keşfettiler. Aynı zamanda infazlar için en kötü alanlardan biri olarak kabul edildi.

‘KADIN DÜŞMANI ZULMÜN KURBANLARI’

Kararın arkasındaki gruplar, "Son zamanlarda 15 ve 18 yüzyıllar arasında zulüm gören, işkence gören ve idam edilen 700'den fazla kadının adını keşfettik" dedi. Barcelona Üniversitesi'nde modern tarih profesörü olan Pau Castell'e göre, cadılar genellikle çocukların ani ölümü veya kötü hasat konusunda suçlandı. Bağımsızlık yanlısı ve sol görüşlü gruplar, kadınların "kadın düşmanı zulmün kurbanları" olduğunu ve sokaklara isimlerinin verilerek anılarının onurlandırılmasını istediklerini söylüyor. Avrupa genelinde çoğu kadın olan on binlerce kişinin büyücülük suçundan ölüme mahkûm edildiğine inanılıyor. Hareket, İskoçya, İsviçre ve Norveç'teki benzer girişimleri takip ediyor. AFP haber ajansına göre, iktidardaki ERC'nin bölgesel milletvekili Jenn Diaz, "Bize cadı demeden önce, şimdi bize 'feminaziler' veya histerik ya da cinsel açıdan hüsrana uğramış diyorlar" dedi. (BBC

Yorumlar (0)
22
açık