İlk üst düzey ziyaret gerçekleşti: Katar Dışişleri Bakanı Taliban yönetimindeki Afganistan’da 

Katar dışişleri bakanı, militan grubun geçen ay başkenti ele geçirmesinden bu yana Kabil'e yaptığı üst düzey dış ziyarette Taliban tarafından yönetilen Afganistan'ın başbakanıyla görüştü.

Dünya 13.09.2021, 18:37 13.09.2021, 19:44
İlk üst düzey ziyaret gerçekleşti: Katar Dışişleri Bakanı Taliban yönetimindeki Afganistan’da 

Katar dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani, Başbakan Molla Muhammed Hasan Ahund ile bir araya geldiğinde ülkenin yeni yöneticilerine "tüm Afgan partilerini ulusal uzlaşmaya dahil etme" çağrısında bulundu.

KRİTİK ÜLKE

Katar, Taliban üzerinde en fazla etkiye sahip ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Katar'ın başkenti Doha, Taliban'ın ABD ile müzakereleri denetleyen ve sonunda ABD güçlerinin Afganistan'dan çekilmesinisağlayan siyasi ofisine de ev sahipliği yaptı.

Katar bakanlığına göre, Şeyh Muhammed ve yeni başbakan Ahund ayrıca, Afganistan'ın istikrarını tehdit eden terör örgütleriyle mücadele etme çabalarını, ülkede barışı artırmanın yollarını ve insanların güvenli geçişini ele aldı.

Taliban sözcüsü, Şeyh Muhammed'in başbakan ve bir dizi diğer üst düzey bakanla bir araya geldiğini söyledi. Taliban'a göre, toplantı ikili ilişkiler, insani yardım, ekonomik kalkınma ve dünya ile etkileşime odaklandı. 

(Reuters) 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu