İngiltere Başbakanı Truss'tan açıklama: Yeni yöneticimiz Kral 3. Charles

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti. İngiltere Başbakanı Liz Truss vefat haberi sonrası konuştu. Truss, "Ölümünden sonra yeni bir çağa girildiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünya 08.09.2022, 22:25 08.09.2022, 21:53
İngiltere Başbakanı Truss'tan açıklama: Yeni yöneticimiz Kral 3. Charles

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti. İngiltere Başbakanı Liz Truss vefat haberi sonrası konuştu.

Truss, "Ölümünden sonra yeni bir çağa girildiğini görüyoruz" dedi.

Truss açıklamasında, "İngiltere bugün onun sayesinde çok büyük bir ülke ve modern, dinamik bir ulus oluşturdu. İstikrarın sembolü oldu, ihtiyaç duyduğumuz gücü bize verdi. 70 yıl boyunca gururla ve zerafetle hükümetti. Daha bu hafta kendisi bütün görevlerini yerine getirmeye devam etti ve onun yönetimi içindeki 15'inci başbakan olarak beni atama zerafetini gösterdi. Bugün büyük bir kayıp yaşıyoruz. Arkasında büyük bir miras ve isim bıraktı. Yeni yöneticimiz kral üçüncü Charles" sözlerine yer verdi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth öldüğü anda, tahtın yeni sahibi veliahtı Galler Prensi Charles oldu.

Charles yaptığı ilk açıklamada, "Kraliçe hazretleri sevgili annemin ölümü, ben ve ailenin diğer üyeleri için çok büyük bir acı kaynağı. El üstünde tutulan ve çok sevilen bir annenin derin yasını tutmaktayız. Onun kaybının Britanya'nın etki alanı olan her yer ve dünya çapında sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
16
açık