Kârı 3 katına çıktı: Savaş petrol şirketlerine yaradı

İngiltere merkezli BP, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yükselen petrol fiyatlarıyla beraber, yılın ikinci çeyreğinde karını yaklaşık 8.5 milyar dolara çıkardı.

Dünya 02.08.2022, 22:05 03.08.2022, 10:41
Kârı 3 katına çıktı: Savaş petrol şirketlerine yaradı

Petrol şirketi, nisan ve haziran ayları arasındaki çeyrekte karın 8.5 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Bu gelişmeyle, yılın ilk üç ayındaki 6.2 milyar dolardan ve BP'nin 2021'in ikinci çeyreğindeki 2.8 milyar dolarlık karının üç katına çıktı.

SİYASİLERDEN REKOR KARA TEPKİ

Bu, 2008 yazındaki yalnızca 8.8 milyar dolarlık karının ardından, BP'nin tarihindeki en yüksek ikinci üç aylık kar oldu. İngiltere parlamentosundan Rachel Reeves, "göz kamaştırıcı kârların" petrol şirketlerine önemli vergi indirimlerinin hükümetin yanlışı olduğunu gösterdiğini söyledi. BP ayrıca, bir hisse geri alım programı aracılığıyla yatırımcılara 3.5 milyar dolar vereceğini ve toplam temettü ödemesini yüzde 10 artırarak yaklaşık 1.1 milyar dolara çıkaracağını söyledi.

HALK SÜRÜNÜRKEN PETROL ŞİRKETLERİ BAYRAM EDİYOR

Petrol şirketleri, dünyanın dört bir yanındaki hane halkları yükselen faturalarla mücadele ederken, yükselen enerji fiyatlarının ardından son aylarda yükselen kazançların tadını çıkardı.

Geçen hafta Shell, Nisan ve Haziran ayları arasında yaklaşık 10 milyar sterlinlik rekor üç aylık kar bildirdi. Shell ve France's Total geçen hafta, hissedarlarına hisse geri alımları ve temettü olarak milyarlarca dolar vereceklerini söyledi. BP, devasa kârlarının daha yüksek rafinaj marjlarından ve “devam eden olağanüstü petrol ticareti performansından” kaynaklandığını söyledi. (Guardian)

Yorumlar (0)
34
açık