Kuveyt ve ABD arasında ‘LGBTQI krizi’: Muhtıra verildi

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, ABD büyükelçiliği yetkilisini LGBTQI yanlısı sosyal medya paylaşımları nedeniyle çağırdı. Kuveyt, büyükelçiliğin emirlikteki yasa ve düzenlemelere saygı duyması ve bu tür sosyal medya paylaşımları yapmaması gerektiğini vurguladı.

Dünya 03.06.2022, 12:43 03.06.2022, 13:28
Kuveyt ve ABD arasında ‘LGBTQI krizi’: Muhtıra verildi

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Büyükelçiliği'nin "eşcinselliği desteklediğini" belirten tweetler nedeniyle maslahatgüzar vekili çağrıldığı belirtildi.

ABD'li yetkililer, LGBTQI’yi temsil eden bir gökkuşağı bayrağı ve Başkan Joe Biden'a Onur ayı için bir dayanışma mesajı göndermişti. İngilizce ve Arapça olarak yayınlanan bir çift tweet'te büyükelçilik, "Bütün insanlara saygı ve haysiyetle davranılmalı ve kim olursa olsun ya da kimi severse sevsin korkusuz yaşayabilmelidir. ABD, LGBTQI kişilerin insan hakları savunucusudur" şeklinde kaydetti. 

CEZASI VAR

Kuveyt, maslahatgüzara, yayınlananları reddettiğini belirten ve büyükelçiliğin Kuveyt’te yürürlükte olan yasalara ve düzenlemelere saygı duyması gerektiğini ve bu tür paylaşımları yayınlamama yükümlülüğünü vurgulayan bir muhtıra verdiğini söyledi. Eşcinsellik, Kuveyt de dahil olmak üzere çoğu Müslüman olan ülkede yasalarca cezalandırılıyor. (Middle East Eye) 
 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu