Macron dünyayı şoke eden yazılımın hedefindeymiş  

Basında çıkan haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde uluslararası medya kuruluşlarının ortaya çıkardığı casus yazılımın hedefi oldu. 

Dünya 21.07.2021, 17:05
Macron dünyayı şoke eden yazılımın hedefindeymiş  

Liderler, İsrail merkezli NSO Group şirketinin müşterilerinin ilgisini çektiğine inanılan yaklaşık 50 bin telefon numarasından oluşan bir listede yer alıyor. Liste büyük haber kaynaklarına sızdırıldı.

ŞİDDETLE REDDEDİYOR

NSO herhangi bir yanlış yaptığını reddederek, yazılımın suçlulara ve teröristlere karşı kullanılmak üzere tasarlandığını söylüyor. Yazılımın yalnızca iyi insan hakları siciline sahip askeri, kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarına sunulduğunu söylüyor.İsrail merkezli grup, Paris merkezli ForbiddenStories adlı sivil toplum kuruluşu ve Uluslararası Af Örgütü'nün raporlarına yol açan orijinal soruşturmanın "yanlış varsayımlar ve doğrulanmamış teorilerle dolu" olduğunu söyledi.

‘FAS İSTİHBARATI DİNLETİYOR’ İDDİASI

Fransız gazetesi Le Monde, Fas istihbarat servislerinin Macron'un 2017'den beri kullandığı bir telefonu tespit ettiğini bildirdi.Fas, İsrailli Pegasus üreticisinin müşterisi olduğunu yalanladı.

Listede olmak yazılımın kullanıldığı anlamına gelmez, ancak kişinin potansiyel bir hedef olduğu anlamına gelir.Yazılımın Fransa cumhurbaşkanının telefonuna yüklenip yüklenmediği belli değil.

Sızdırılan listede yer alan isimlerin arasında Irak Devlet Başkanı Baram Salih ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı CyrilRamaphosa'nın yanı sıra Pakistan, Mısır ve Fas'ın mevcut başbakanları ile Fas Kralı'nın da yer aldığı söyleniyor.Listede 34 ülkeden 600'den fazla hükümet yetkilisi ve politikacı yer alıyor.Fransa cumhurbaşkanlığı, ifşaatlar doğruysa çok ciddi olacaklarını söyledi.
(BBC)

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu