NATO'nun drone'u Türkiye hava sahasına girmedi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken NATO'ya ait bir RQ-4 Global Hawk model insansız hava aracının radar takip platformlarından çekilen görüntüsü uluslararası kamuoyunda tartışma yarattı.

Dünya 04.05.2022, 11:06
NATO'nun drone'u Türkiye hava sahasına girmedi

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla birlikte devam eden savaşta dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Savaşın başladığı günden beri Moskova ve Kiev arasında arabuluculuk çabalarını sürdüren ve NATO üyesi olmasına rağmen Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmayan Türkiye’nin bu duruşu uluslararası kamuoyunda sık sık gündeme gelirken, sosyal medyada paylaşılan bir görüntü dikkat çekti.

Sözcü'nün haberine göre, uçakların rotalarını izleyen FlightRadar24 isimli bir platformda NATO’ya ait RQ-4 Global Hawk tipi bir insansız hava aracının (İHA/Drone) rotasını Türkiye hava sahasına girmemek için uzattığı görülüyor.

Yüksek irtifada uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen gözlem aracının rotası sosyal medya üzerinden paylaşılırken, “NATO’nun drone’u FlightRadar242 verilerine göre Türkiye hava sahasına girmemek için garip bir rota izliyor” yorumu yapıldı.

Drone’un Türkiye’yi zor bir diplomatik durumda bırakmamak için Türkiye hava sahası üzerinden Karadeniz’e gitmediği belirtildi.

Yorumlar (0)
24
açık