Polonya başbakan yardımcısından ağır sözler: Almanya, AB’yi imparatorluğu yapmak istiyor 

Polonya'nın iktidar partisi başkanı Jarosław Kaczyński, Almanya'nın AB'yi federal bir Alman imparatorluğuna dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Bu sözler, Polonya'nın AB ile uzun süredir devam eden soğukluğunun son bölümü.

Dünya 25.12.2021, 12:00
Polonya başbakan yardımcısından ağır sözler: Almanya, AB’yi imparatorluğu yapmak istiyor 

Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) başkanı, aşırı sağ Polonya gazetesi GPC'ye verdiği demeçte, bazı ülkelerin “AB temelinde bir Alman imparatorluğunun inşa edilmesi ihtimaline hevesli olmadığını” söyledi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Kaczyński, "Biz Polonyalılar bu tür modern bir teslimiyetle hemfikir olsaydık, farklı şekillerde aşağılanırdık" dedi. Avrupa Adalet Mahkemesi’nin federalist fikirler için bir “araç” olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

‘ÜTOPİK VE TEHLİKELİ’

Polonya, özellikle PiS'in 2015'ten bu yana zorladığı yargı değişiklikleri konusunda AB ile uzun bir soğukluğa girdi.AB, Polonya'ya karşı AB yasalarını görmezden geldiği ve yargı bağımsızlığını baltaladığı için yasal işlem başlattığını söyledi.Polonya, bloğu “bürokratik merkeziyetçilik” ile suçladı.

Almanya'nın yeni başbakanı Olaf Scholz'un bu ay Varşova ziyareti sırasında Başbakan Mateusz Morawiecki, mevcut Berlin hükümetinin AB federalizmine verdiği desteğin "ütopik ve bu nedenle tehlikeli" olduğunu söyledi. (Guardian) 


 

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu