Suudi Arabistan-Suriye yakınlaşıyor 

Yıllarca süren çatışmalardan sonra, Riyad yönetimi, şimdi Şam'ı daha geniş bölgesel çıkarları desteklemek için uygun bir yol olarak görüyor.

Dünya 09.06.2021, 10:55
Suudi Arabistan-Suriye yakınlaşıyor 

El Cezire’de yayınlanan bir habere göre, Suudi Arabistan, Riyad'ın İran varlığının Suriye'den kaldırılmasında öncü bir rol oynaması nedeniyle Esad hükümetiyle diplomatik normalleşme konusunda bir anlaşmaya varmaya yakın.

‘’SİYASİ RUH HALİ DEĞİŞTİ’’

Suudi Dışişleri Bakanlığı ve Genel İstihbarat Müdürlüğü (GID) içinde yakın temasları sürdüren Suriyeli muhalif Hür Subaylar Hareketi'nden üst düzey bir yetkiliye göre, “Suud Hanedanı'ndaki siyasi ruh hali değişti, başta Muhammed olmak üzere birçok üst düzey kraliyet mensubu, Esad ile yeniden ilişki kurmaya hevesli.” Yakın zamanda Suriye'ye sığınarak Şam'la uzlaşan yetkili, "Hâkim tutum, 'zaman değişti, Arap Baharı tarih oldu ve bölge yeni jeopolitik özelliklere sahip yeni bir geleceğe doğru ilerliyor'
şeklinde tanımlanabilir" dedi.

ŞAM YÖNETİMİNİN BAŞ DÜŞMANIYDI

Suriye ihtilafının ilk günlerinden itibaren Suudi Arabistan, Esad'ı devirmeyi amaçlayan vekalet savaşını desteklemede kilit bir oyuncu olmuştu. 

Riyad, çabanın bir parçası olarak, ABD yapımı tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere bir dizi yerel isyancı gruba finansman ve silah sağladı.

Kampanya, Esad'ın başlıca destekçileri Rusya ve İran'ın daha büyük müdahaleleriyle sekteye uğradı.

(Al Jazeera, Çeviri: Polemikhaber)

Yorumlar (0)
31
açık