Tarihi görüşmeden günler sonra: Büyükelçi Washington’a geri döndü 

Rusya'nın ABD Büyükelçisi AnatolyAntonov, iki ülke arasındaki gerilimin artmasıyla ayrıldığı Washington'a üç aylık bir aradan sonra geri döndü. 

Dünya 21.06.2021, 18:19 21.06.2021, 12:52
Tarihi görüşmeden günler sonra: Büyükelçi Washington’a geri döndü 

Uçuş öncesindeAntonov, Atlantik'i "iyimser bir ruh hali içinde" geçtiğini itiraf etti’’ ve “Eşit pragmatik bir ikili ilişki” kurmak için Amerikan makamlarıyla yapıcı bir işbirliği beklediğini söyledi.

‘KATİL’ SÖZÜ GERİLİMİ TIRMANDIRMIŞTI

ABC News'in Joe Biden ile yaptığı ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'i "katil" olarak gördüğünü söylediği röportajın ardından Rus büyükelçisi Mart ortasında Moskova'ya geri çağrılmıştı. 

Putin ve Biden arasında bu hafta başında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmede, hem Rus hem de ABD büyükelçilerinin kendi büyükelçiliklerine dönecekleri konusunda anlaşmaya varıldı. Rus lider, merakla beklenen görüşmeleri “yapıcı” olarak nitelendirdi.

Cumartesi günü, ABD büyükelçiliğinin Twitter sayfasında Sullivan'ın Moskova'daki görevine yeniden başlamasını ve Rusya ile "istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki" için çalışmayı dört gözle beklediğini söylediği belirtildi.
(RT) 

Yorumlar (0)
30
açık