Ülke liderinden kadın futbolculara şok sözler: Çekici değiller 

Tanzanya cumhurbaşkanı, ülkenin kadın futbolcularını "düz göğüslü" ve evlilik için çekici değil olarak nitelendirdiği için kınandı.

Dünya 24.08.2021, 12:01
Ülke liderinden kadın futbolculara şok sözler: Çekici değiller 

Samia Suluhu Hassan, Tanzanya'nın 23 yaş altı erkek futbol takımını Darüsselam kentindeki Devlet Evi'nde ağırlarken açıklamalarda bulundu.61 yaşındaki Hassan, Tanzanya'nın ilk kadın devlet başkanı.

Kısa süre önce BBC'ye bazı kişilerin cinsiyeti nedeniyle başkan olup olmayacağından şüphe duyduğunu söyledi. Hassan, "Devlet çalışanlarımdan bazıları bile ilk başta beni sıradan bir kadın olarak görevden aldılar, ancak kısa sürede liderliğimi kabul ettiler" dedi.

‘’EVLENME ŞANSLARI YOK’’

Muhalefetteki Chadema partisinin kadın kanadı başkanı ve eski bir milletvekili CatherineRuge, "Başkan kadın futbolcular hakkındaki yorumu tüm kadınlar için bir aşağılamadır" dedi.

BBC, yorum için Tanzanya'nın futbol otoritelerine başvurdu.Hassan, kadın futbolcular kupalar kazanarak ülkesini gururlandırırken bazılarının dış görünüşlerinden dolayı evlenme şanslarının olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Düz göğüslü olanlara bakarsak, onların kadın değil erkek olduğunu düşünebilirsiniz" diye ekledi. 

(BBC) 

Yorumlar (0)
29
açık