İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu'nun adaylığını reddetmesi ve masadan kalkması sonrasında bir yıl önce 'Elimdeki bilgiler sebebiyle Akşener cumhurbaşkanı adayı olamaz' açıklamasından sonra gözler Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'a çevrildi. 

'Meral Hanım masayı dağıtırsa bunun bir bedeli olur' sözlerinin ardından elindeki belgeleri açıklamakla tehdit eden eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir yıl önce bir dosya halinde bazı bilgiler verdiğini öne sürmüş, Akşener’in ‘bu bilgiler sebebiyle cumhurbaşkanı adayı olamayacağını’ iddia etmişti.

Okuyan, 'Meral Hanım masayı dağıtırsa bunun bir bedeli olur, elimde belgeler var hepsini açıklarım' demişti.  Akşener'in dünkü sert açıklamalarıyla birlikte yaşanan kırılmanın ardından Yaşar Okuyan'dan yeni bir açıklama geldi. 

'BOZMAYA KALMA SAKAĞA ÇIKAMAZSIN DEDİM' 

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'e konuşan Okuyan, 'açıklayacağım' dediği belgelere dair bir şey söylemese de Akşener'e yönelik eleştirilerini sürdürdü.

'52 yıllık gazeteciyim. 52 yıldır da siyasi mücadelenin içinden geliyorum. Bu tecrübe demektir. Meral Hanım'ın geçmişini, ne yapabileceğini biliyorum' diyen Okuyan, 'Bir sene önce 6'lı Masa kurulurken Sayın Kılıçdaroğlu'na arz ettim. 'Bakın burada dikkat edin' dedim. Benim için şaşırtıcı olmadı. Depremden iki gün önce bir mahali televizyonda 'O bozacak. Bozmaya kalkma, sokağa çıkamazsın' dedim. Benim içim rahat. İnsanlar daha iyi anladılar bizi. Problem yok" ifadelerini kullandı. 

'İYİ PARTİ İNTİHAR ETTİ'

Okuyan "Bundan sonrasına dair öngörünüz nedir? Kılıçdaroğlu'nun seçilme şansı azaldı mı?" sorusu üzerine de şu değerlendirmede bulundu: 

Müge Anlı'nın Şaban Vatan'a açtığı davada mahkeme kararını verdi Müge Anlı'nın Şaban Vatan'a açtığı davada mahkeme kararını verdi

Deprem olmasaydı çok daha net şeyler söyleyebilirdim. Depremin etkisi ölçümlenemediği için bu gelişme partiler adına ne getirir, ne götürür bilemiyorum. Arkadaşlar çalışıyorlar. Şu an ihtiyatlı konuşmamın nedeni depremin partilere artı ve eksi etkilerini bilmiyor olmamdan kaynaklanıyor. Onu bilirsem daha net konuşurum. Ama ben İYİ Parti'nin intihar ettiğini düşünüyorum.