Merkez Bankası tahminlerine göre Temmuz'dan itibaren yüzde 25,39 oranında emekli maaşı zammı yapılacak. En düşük maaş 12.000-13.000 TL olacak. 2024'te memur maaşlarına yüzde 15 zam yapılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarıyla birlikte ekonomi gündemi hareketlendi. Emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan düzenlemeler, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde belirlendi.

İşte tüm detaylar:

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12 BİN İLE 13 BİN TL ARASINDA OLACAK

Merkez Bankası'nın son tahminlerine göre, yıl sonu enflasyon oranının yüzde 44,19 olması bekleniyor. Bu doğrultuda, Temmuz ayından itibaren emeklilerin maaşlarına yüzde 25,39 oranında zam yapılacak. Bu artışla birlikte, en düşük emekli maaşı 12.000 TL ile 13.000 TL arasında olacak.

MEMUR MAAŞLARINA DA ZAM GELİYOR

2024 yılında memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarına da zam yapılacak. İlk 6 ayda yüzde 15, ikinci 6 ayda yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6 ve ikinci 6 ayında yüzde 5 oranında zam uygulanacak.

ENFLASYON FARKI DA MAAŞLARA YANSITILACAK

Mart ayı itibarıyla memur ve memur emeklisi maaşlarına enflasyon farkının da yansıtılacağı açıklandı. Bu adım, maaşlardaki güncellemelerin doğru oranda yapılmasını sağlayacak.

Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması: Fiyat istikrarı çok önemli Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması: Fiyat istikrarı çok önemli

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Temmuz ayı emekli maaşları, Temmuz ayı içinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Emekli maaşı almak isteyenlerin ilgili kurumlara başvurması gerekiyor.