AKParti’de yerel seçim hezimeti masaya yatırılıyor. Yerel seçimlerdeki kaybın en önemli sebeplerinden birinin “partinin kazanacak aday sıkıntısının olduğu” belirtildi, ayrıca partide yeni aktörlerin arandığı da konuşuluyor.

ÇEDES kapsamında öğrenciler camiiye götürüldü: Savcılık 'soruşturmaya yer yok' dedi ÇEDES kapsamında öğrenciler camiiye götürüldü: Savcılık 'soruşturmaya yer yok' dedi

Parti genel merkezinde seçim yenilgisinin nedenleri üzerinde çalışmalar sürerken, partililerden ve milletvekillerinden bugünlerde dikkat çeken eleştiriler geliyor. Bazı milletvekilleri, seçim yenilgisi ile ilgili olarak parti yetkili kurullarının görüşünün alındığı ancak “sıranın henüz milletvekillerine gelmediği serzenişinde bulunurken, yerel seçimlerde partinin en büyük zorluğu “aday bulmada yaşadığına” işaret ediliyor.

ERDOĞAN AK PARTİ'DE 'DEĞİŞİM' MESAJI VERDİ

Başta Bursa, Balıkesir, Şanlıurfa, Yozgat olmak üzere kaybedilen pek çok ilde “partinin aday bulmada zorlandığı ve mevcut belediye başkanları ile devam kararı alındığına” dikkat çekiliyor. Partide, “Cumhurbaşkanı Erdoğan değişim mesajı verdi. Partide değişim bir zorunluluk, bu bir gerçek. Partide artık yeni politikalar üretebilecek, partiye yeni vizyon kazandırabilecek aktörler yok. Yeni aktörlere ihtiyacımız var. Yeni, siyaset üretebilen, katılımcı gençlerin önünün açılması gerekiyor. Değişim ile birlikte partiye taze kan takviyesinin yapılması gerekir” görüşü dile getiriliyor.

HEDEFTE GENÇ SEÇMENLER VAR

AKParti’nin 20 yılı aşkın süredir iktidar olduğuna da dikkat çekilirken, “Parti ilk iktidar olduğu günden bu yana konjonktür değişti. O gün yeni doğan çocuklar bugün oy kullanacak yaşa geldiler. Partinin genç seçmene yönelik yeni fikirler üretmesi gerekiyor. Yeni bir vizyon lazım. Gençleri AKParti’ye katmak lazım” değerlendirmeleri de yapılıyor.