Eski ABD Başkan'ı olan Donald Trump “Salı günü tutuklanacağım” açıklamasında bulunmuştu. Yaptığı açıklama sonrası Trump destekçilerinin yapacağı gösteriler için New York polisi geniş güvenlik kapsamında çalışmalarına başladı. Manhattan mahkemesinden sızan iddialara göre salı günü tutuklanacağını düşündüğünü açıklayarak destekçilerini sokağa çıkmaya çağırmıştı.

Sudan’da ateşin dozu artıyor: Emekli askerler göreve çağırıldı Sudan’da ateşin dozu artıyor: Emekli askerler göreve çağırıldı

PROTESTOLAR İÇİN ÖZEL GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAZIRLANIYOR

Trump’ın iddiası ABD Kongresi'nde Cumhuriyetçiler ve Demokratları da karşı karşıya getirirken, ABD basınında yer alan haberlere göre New York’taki yetkililer şimdi Trump'ın tutuklanması halinde patlak verecek gösterilere karşı kapsamlı hazırlık yapıyor.

700 ÇEVİK POLİS HAZIR

New York emniyetinin hazırlık için 700 çevik polisi görevlendirdiği bildirildi. Eyaletteki yöneticilerin de olası protestolara karşı olağanüstü toplantılar yaptığı ortaya çıktı. Yetkililerin Trump yanlısı ve karşıtları arasında çatışma çıkmasından endişelendiği belirtiliyor.

Eski Başkan'ın destekçileri, hafta sonunda Trump Towers önünde küçük çaplı gösteriler düzenledi. Trump'ın Florida'daki evi önünde de kalabalıkların eski Başkan'ın tutuklanmasını engellemek için toplanmaya başladığı kaydedildi.

SUS PAYI ÖDEDİ

Donald Trump, 2016'daki başkanlık seçimi kampanyası sırasında ilişki yaşadığı iddia edilen yetişkin filmi yıldızı Stormy Daniels’a “sus payı ödediği” gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermeye çağrılmıştı. 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olması beklenen Trump ise söz konusu soruşturma hakkında sosyal medya hesabından “yozlaşmış, ahlaksız ve silah haline getirilmiş adalet sistemi” şeklinde nitelemeler kullanarak, “Kesinlikle hiçbir yanlış yapmadım” demişti.

NYP kaynaklarına göre dava ile ilgili sosyal medya tepkilerini araştırarak olası olayları önlemek amacıyla yerel yetkililerle irtibat halinde olduklarını belirtti. 

FBI'ın Manhattan Başsavcısı Alvin Bragg'e yönelik saldırılara karşı önlem planları üzerinde çalıştıklarını ve Trump'ın tutuklandıktan sonra Manhattan'a getirilmesiyle yetkili özel servis ajanlarının hazırlandığı belirtiliyor.