Taksim'de gerçekleşecek 'Feminist Gece Yürüyüşü'ne Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklama kararı verildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü dolayısıyla düzenlenen İstiklal Caddesi'nde saat 19.30'da başlaması planlanan 'Feminist Gece Yürüyüşü'ne uygulanan yasaklama kararına kadınlar tarafından "8 Mart yasaklanamaz" denilerek tepki yükseldi.

"8 Mart Yasaklanamaz!" başlığıyla yayımlanan kararda "Her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanları doldurmak, birbirimize güç vermek ve sokaklara çıkmak için saat 19:30'da Taksim'deyiz. Öfkeliyiz, yastayız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz" denildi.

Ekrem İmamoğlu'ndan 'ince' gönderme Ekrem İmamoğlu'ndan 'ince' gönderme

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

"Erkek şiddetine, kadın ve trans cinayetlerine, tacize tecavüze karşı kılını kıpırdatmayan; kadınları erkek şiddetinden koruyacak sözleşmeleri fesheden, kadınların nafaka hakkına göz diken; kadınları eve, yoksulluğa, şiddete mahkeım etmeye çalışan erkek-devlet, yine türlü bahanelerle sokakları kadınlara kapatmakla, kadınların sesini kısmaya çalışmakla meşgul. Deprem bölgelerinde ilk andan itibaren adeta yok olan devlet hem orada hem burada dayanışmamızı engellemek, isyanımızı bastırmak için ortaya çıkıyor. 2003'te 100'e yakın kadınla başlayan Feminist Gece Yürüyüşü'müz onca baskıya, yasağa, engellemeye rağmen durmadan büyüdü, on binlere ulaştı, kesintisiz bir direnişe dönüştü. Bu yıl isyanımız, öfkemizle yasımızla daha da büyüdü.

'ÖFKELİYİZ, YASTAYIZ, BURADAYIZ, HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ'

Bizi engellemek isteyenler bilsin ki: Biz patriyarkaya, kapitalizme, sırtınızı dayadığınız rant sistemine, heteroseksizme, transfobiye, ırkçılığa, milliyetçiliğe, dini baskıya, sömürüye, yoksullaştırmaya, hapsedilmelere, sınırlara-kuşatmalara, savaşa, erkek-devlet şiddetine karşı isyanımızla sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanları doldurmak, birbirimize güç vermek ve sokaklara çıkmak için saat 19:30'da Taksim'deyiz. Öfkeliyiz, yastayız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Patriyarkal Kapitalist Yıkıma Karşı Feminist İsyandayız!"