Fransa’da devlet okullarında abayanın yasaklanması sonrası, kıyafetlerini değiştirmeyi reddeden düzinelerce öğrenci evlerine gönderildi.

Eğitim Bakanı Gabriel Attal 300’e yakın öğrencinin okula abaya ile geldiğini duyurdu. BFM’ye konuşan Attal 67 öğrencinin, abaya giymekte ısrar ettiği için okula alınmadıklarını söyledi. Kalan öğrencilerin giysilerini değiştirdiği de kaydedildi. Bu, Fransa’nın bu yönde aldığı ilk karar değil. Ülkenin devlet okullarında ve kamu kurumlarında dini sembollerin kullanılması çeşitli düzenlemelerle engelleniyor. 

Laiklik yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle başörtü 2004 yılında devlet okullarında yasaklandı. Eğitim Bakanı Gabriel Attal abaya yasağını, “Bir sınıfa adım attığınızda, bir bakışta öğrencilerin hangi dine mensup olduğunu anlayamamalısınız” diyerek savunuyor.

Yasak kararı öncesi abaya üzerinden aylardır bir tartışma devam ediyordu. Sağ siyasetçiler çoğunlukla yasağı savunurken, siyasi yelpazenin solunda yer alan bazı politikacılar Müslüman kadınların ve kız çocuklarının haklarının çiğnendiği konusunda endişelerini dile getirdi.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Muhalefette yer alan Boyun Eğmeyen Fransa Partisi'nden Clementine Autain, "kıyafet polisliği" yapıldığı eleştirisini yapıyor ve yasağın "anayasaya aykırı" olduğunu savunuyor.

Fransa'daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa Müslüman Konseyi de kıyafetlerin tek başlarına dini semboller olmadığı şeklinde bir açıklama yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yasağa destek veriyor.

Macron okullar açılmadan önce yaptığı açıklamada, Fransa'da bir azınlığın "dini ele geçirmiş gibi" hareket ettiğini ve laiklik ilkesini zorladığını öne sürdü.

SÖZ KONUSU YASAK NASIL SAVUNULUYOR?

Yasağı savunan Bakan Attal, laiklik tanımına ilişkin de konuştu ve “Laiklik kişinin kendisini okul aracılığıyla kurtarma özgürlüğüdür” dedi.

İngiltere'de kahve çayın yerini mi alıyor? İngiltere'de kahve çayın yerini mi alıyor?

Attal sözlerinin devamında, abaya için “laikliğin sığınağı olması gereken okullar üzerinde cumhuriyetin direnişini test eden bir dini dışavurum” ifadesini kullandı.

Fransa’da 2010 yılında kamuya açık alanlarda peçe ile dolaşılması da yasaklandı. Devlet okullarında başörtü yanında, Hristiyan semboller ve kipa takılması da yasak.

Ülkede Samuel Paty adlı öğretmen 2020 yılında ifade özgürlüğü ile ilgili bir ders sırasında, Muhammed Peygamber'in karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmüştü.

Fransa'da bu cinayet büyük tepki doğurmuş ve ifade özgürlüğünü desteklemek için ülke genelinde yapılan yürüyüşlere on binlerce kişi katılmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe