İmamoğlu nefreti bitmiyor! Erdoğan talimat verdi, bakanlık devretmedi İmamoğlu nefreti bitmiyor! Erdoğan talimat verdi, bakanlık devretmedi

Avukat Celal Ülgen,  tahliyeye ilişkin Anayasanın 67. maddesini işaret ederek Gezi tutuklusu Can Atalay’ın tahliye sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'MECLİS KARARI OLMADIKÇA...'

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Ülgen, “Anayasamızın 83’üncü maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, Meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ayrıca Anayasanın 67. maddesi ‘Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir’ şeklinde düzenlenmiştir. Bu nedenle bir taraftan Can Atalay’ın milletvekili seçilmesiyle dokunulmazlık hakkı kazanacağı ve Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca seçimden önce işlediği iddia olan olaydan dolayı tutuklanamayacağı, yargılanamayacağından derhal tahliye edilmesi gerekir. Bu durumda direnilmesi halinde ise devreye seçilme hakkı ihlali girebilecektir. Bu nedenle önce yargılandığı mahkemeden Can Atalay’ın tahliyesinin istenmesi gerekecek ve bu konuda olumsuz bir karar verilmesi halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurularak seçilme hakkının ihlal edilmesi ve tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiası ile başvuru yapılabilecektir” dedi.

MUSTAFA BALBAY ÖRNEĞİ

Mustafa Balbay da 12 Haziran 2011’deki genel seçimde Ergenekon tutuklusu olduğu sırada milletvekili adayı oldu ve CHP İzmir 2. bölgeden milletvekili seçildi. Bunun ardından iki kez tahliyesini isteyen Balbay’ın talebi reddedildi. Konu Anayasa Mahkemesi’ne taşındı, mahkeme Balbay’ın adil yargılanma ve uzun tutuklulukla ilgili başvurusunu değerlenip, haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve 9 Aralık 2013’te tahliye kararı çıktı.