Area''nın dikkat çeken son seçim anketinden Cumhur İttifakı''na kötü haber çıktı

Erdoğan''a kötü haberin çıktığı ankette dikkat çeken ayrıntı: Her 4 kişiden 1''i kararsız! Son günlerde artan ''erken seçim'' gündeminin ardından Aralık ayı anketi yayımlayan Area Araştırma''daki sonuçlar dikkat çekti. Cumhur İttifakı''nın yüzde 38''lere kadar gerilediği seçim anketinde kararsızların oyu ise oldukça fazla.

Gündem 20.12.2020, 09:18 20.12.2020, 09:18
Area''nın dikkat çeken son seçim anketinden Cumhur İttifakı''na kötü haber çıktı

Ululsal şirketlerden Area Araştırma'nın 2020 Aralık tarihli dikkat çeken “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayımlandı. 

KARARSIZLARIN ÇOKLUĞU DİKKAT ÇEKTİ

* Katılımcılara seçim ve gündemle ilgili sorular yöneltilirken partilerin aldığı oy kadar kararsızların çokluğu önemli bir ayrıntı olarak göze çarptı.

CUMHUR İTTİFAKI'NA YÜZDE 38.3 OY

* Katılımcılara ''Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?'' sorusuna AK Parti, MHP ve diğer bileşenlerin oluşturduğu Cumhur İttifakı yanıtı verenlerin oranı 38.3 olarak ölçüldü.

HER DÖRT KİŞİDEN BİRİ MİLLET İTTİFAKI DEDİ

* CHP, İYİ Parti, SP ve diğer bileşenlerin oluşturduğu Millet İttifakı'na 'oy veririm' diyenlerin oranı ise yüzde 25.7 olarak gerçekleşti.

DÖRTTE BİR KARARSIZ VAR

* HDP'ye yüzde 8, diğer partilere de 4.8'lik oranın çıktığı ankette kararsızların oranı ise yüzde 23.2 seviyesinde oldu. Bu oran ankete katılanların neredeyse 4'te birine tekabül ediyor.

* Kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oranlar şöyle oldu; 49.9 Cumhur ittifakı, yüzde 33.5 Millet ittifakı, yüzde 10.4 HDP, yüzde 6.8 diğer.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM HALKIN İSTEDİĞİ

* "Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?" sorusuna katılımcıların yanıtı yüzde 42.1 ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olurken, yüzde 46.9 ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem oldu. 

* Kararsızların oranı dağıtıldığında Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 52,7, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 47,3. 

* Erken genel seçime ihtiyaç olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 46 oldu. Erken seçime "hayır" diyenlerin oranı ise yüzde 50 olarak gerçekleşti.

* "Sizce, Türkiye’nin yeni bir siyasi partiye / partilere ihtiyacı var mıdır?" sorusuna katılımcıların yüzde 43.9'u "evet" derken, yüzde 52.6'sı "hayır" yanıtını verdi. 

Yorumlar (0)
27
açık