Bilim Kurulu üyesi Ceyhan''dan mutasyon açıklaması: Henüz telaşlanacak bir şey yok

Bilim Kurulu üyesi Ceyhan''dan mutasyon açıklaması: Henüz telaşlanacak bir şey yok Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyona uğrayan koronavirüs ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gündem 22.12.2020, 10:09 22.12.2020, 10:09
Bilim Kurulu üyesi Ceyhan''dan mutasyon açıklaması: Henüz telaşlanacak bir şey yok

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ceyhan, büyük puntolarla ''Henüz telaşlanacak bir şey yok'' diyerek mutasyona uğrayan corona virüsü ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Yeni virüse karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, şu ifadeleri kullandı;

Birkaç gündür herkes İngiltere’de ortaya çıkan yeni mutant corona virüsle (B.1.1.7) ilgili telaş içerisinde. Henüz karamsarlık için bir neden yok. Çünkü;

1) Bulaşıcılığın % 70 arttığı bulgusu şimdilik sadece bir modelleme sonucu. Henüz gerçekten daha bulaştırıcı olduğu bile laboratuvar ve klinik verilerle doğrulanmış değil.

2) Ülkelerin önlem alması doğal, çünkü virüsün özellikleri tam anlaşılıncaya kadar, yani daha bulaştırıcı ve ağır hastalığa neden olmadığı belli oluncaya kadar yayılması önlenmelidir.

“BAŞLANGIÇ OLABİLİR”

3) Bu mutasyon eğer gerçekten orijinal virüsten daha hızlı yayılıyor ise, salgının bitmesi için beklediğimiz mutasyonun başlangıcı da olabilir. Çünkü o mutasyonda virüsün daha bulaşıcı, ancak zararsız hale gelmesini bekliyoruz. Yani ilk değişiklik gerçekleşmiş olabilir.

4) Ancak istemediğimiz yönde bir mutasyon olursa, zorunlu olarak virüsün yayılmamasına gayret edeceğiz. Sonuç olarak henüz telaşlanacak bir noktada değiliz. Her zamanki gibi dikkatli olmalıyız.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu