Elvan için kritik günler: Bütçe öncesi görevden alınabilir

Erdoğan'ın 'faiz' açıklamaları sırasında alkışlamayan ve salonu en erken terk eden isimlerin başında gelen Bakan Elvan'ın, 6 Aralık'ta başlayacak olan bütçe görüşmeleri öncesi görevden alınabileceği iddia edildi...

Gündem 28.11.2021, 09:26
Elvan için kritik günler: Bütçe öncesi görevden alınabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam" şeklindeki mesajı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın 'görevden affını istemesi' gündeme geldi.

Elvan’ın Merkez Bankası kararının ardından yaşanan döviz krizi sürecinde de sessizliğini koruyup ortada görünmemesi bu iddiaları güçlendirdi.

BİRİNCİ İDDİA: BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİN ARDINDAN GÖREVDEN ALINACAK

Gazete Duvar'ın kulislere dayandırdığı habere göre Meclis kulislerine göre Hazine Maliye Bakanlığında bir değişim kesin ancak bunun zamanlaması ile ilgili farklı görüşler var. Bir kesime göre Lütfi Elvan Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin ardından görevden alınacak.

İKİNCİ İDDİA: BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİNDE GÖREVDEN ALINACAK

Aralarında AKP bazı milletvekillerinin de olduğu bu görüşü savunan siyasetçiler bütçe sürecinde bir değişikliğin bütçenin savunulması açısından sorun yaratacağı görüşünde. Ancak bir kesime göre ise asıl Elvan bütçeyi ve dolayısıyla bahsedilen yeni ekonomi politikasını savunamayacağı için bütçe görüşmeleri öncesinde görevden alınacak.

Bu görüşü savunanların iddiası gerçekleşirse Elvan bütçe görüşmelerinin başlayacağı 6 Aralık öncesinde görevden alınabilir. Bu iddia gerçek olursa Elvan’la ilgili kritik haftaya girildiği anlamına geliyor.

Eğer Elvan bu süreçte görevden alınmazsa 9 Aralık’ta Meclis Genel Kurulu'nda Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesini savunmak için kürsüde olacak.

Yorumlar (0)
4
parçalı az bulutlu