İstanbul’daki yangında 4 yabancı işçi hayatını kaybetti

İstanbul Valiliği, Güngören'de tekstil malzemelerinin üretildiği 4 katlı iş yerindeki yangın ile ilgili açıklama yaptı. Yangında, yabancı uyruklu 4 işçinin hayatını kaybettiğini bildirilirken işçilerin cenazeleri otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Gündem 12.02.2022, 09:11 12.02.2022, 09:42
İstanbul’daki yangında 4 yabancı işçi hayatını kaybetti

Sanayi Mahallesi Sinan Paşa Sokak’ta tekstil malzemeleri üretilen 4 katlı binada saat 13.30 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın sırasında patlamalar yaşandı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin uzun süren çalışmaları sonucunda yangın söndürüldü.

İŞ YERİ SAHİBİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün saat 13.30 sıralarında Güngören ilçemizin Sanayi Mahallesi, Sinanpaşa Sokağı’nda bulunan bir tekstil imalathanesinde yangın meydana gelmiştir. Olay yerine intikal edilen itfaiye ekipleri, saat 13.40 itibarıyla yangına müdahale etmişlerdir. Saat 16.30 sıralarında itfaiye ekiplerince söndürülerek, soğutma çalışmalarına başlanan yangında, dumandan etkilenen 6 işçi hastaneye sevk edilmiştir" 

ÖLEN İŞÇİLER KENDİLERİNİ TUVALETE KİTLEMİŞ

Açıklamanın devamında, "Ayakta tedavi edilen bir işçi, saat 18.30 sıralarında Merkez Karakolu’nda verdiği ifadesinde; bazı çalışanların bina içerisindeki bir tuvalete girerek, yangından korunmak için kendilerini kilitlediklerini gördüğünü beyan etmiştir.
Bu bilgi doğrultusunda yeniden başlatılan arama çalışmalarında, yabancı uyruklu 4 işçinin kendilerini kilitledikleri tuvalette, dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmış olup, iş yeri sahibi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Meydana gelen bu elim olaydan derin üzüntü duyduğumuzu belirtir, hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz."

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yangına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün saat: 13.30 sıralarında İstanbul Güngören’deki bir tekstil atölyesinde meydana gelen yangın nedeniyle Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturmaya başlanılmıştır.

6 işçinin dumandan etkilenerek hayati tehlikeleri olmayacak şekilde rahatsızlandığı, 4 işçinin ise yaşamını yitirdiği yangın mahallinde Nöbetçi Cumhuriyet Savcımız tarafından Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte olay yeri incelemesi yapılıp deliller toplanmıştır.

Cenazeler Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na kaldırılmış olup otopsi işlemleri devam etmektedir.

İlk belirlemelere göre iş yeri yetkililerinden 4 kişi olayın şüphelisi olarak gözaltına alınmıştır.

Yangın olayına ilişkin soruşturma tüm yönleriyle araştırılmakta olup soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir."

Yorumlar (0)
20
açık