Rusya Kiev'e saldırdı

Reuters, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de iki büyük patlamanın meydana geldiğini duyurdu.

Gündem 28.04.2022, 21:12 28.04.2022, 21:25
Rusya Kiev'e saldırdı

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rus güçlerinin Ukrayna’nın başkentine ateş açmasının ardından Kiev’in merkezi bir bölgesinde iki patlamanın meydana geldiğini söyledi.

Klitschko, yetkililerin olası kayıplar hakkında ayrıntılı bilgi topladığını belirtti. Reuters görgü tanıkları daha önce şehirde iki patlama sesi olduğunu bildirmişti.

ZELENSKİY ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI YAPMIŞTI

Bugün ulusa sesleniş konuşması yapan bulunan Zelenskiy, Ukrayna’daki son durumla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

Ukrayna’nın bu savaştan kaynaklanan kayıpları tahmini olarak 600 milyar dolara ulaşıyor. 32 milyon metrekareden fazla yaşam alanı, 1500’den fazla eğitim tesisi ve 350’den fazla sağlık tesisi yıkıldı veya hasar gördü.

Ekonomik varlıklar büyük kayıplara uğradı. Yüzlerce işletme yok edildi. Yaklaşık 2 bin 500 kilometre yol ve yaklaşık 300 köprü yıkıldı veya hasar gördü. Ve bu sadece istatistik değil. Bu Mariupol, bu Volnovakha, bu Okhtyrka, bu Çernihiv, bu Borodyanka ve düzinelerce şehir, kasaba ve köyümüz.

11,5 milyondan fazla Ukraynalı savaş nedeniyle yerinden edildi ve bunların yaklaşık 5 milyonu yurt dışına gitti. Bunların yüzde 95’i zaten evine dönmek istiyor. Bu nedenle, rahat bir Avrupa Ukrayna’sını yeniden inşa etmek için acil bir plan hazırlamaya ihtiyaç var.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu