Sanat camiasından Gezi kararına çok sert tepki

Gezi davasında açıklanan kararın ardından sanat camiasından çok sert tepkiler geldi. Şarkıcı, oyuncu, ve birçok yazar Kavala ve diğer tutuklulara destek mesajı attı.

Gündem 26.04.2022, 10:20 26.04.2022, 10:41
Sanat camiasından Gezi kararına çok sert tepki

Gezi Davası’nda tutuklu Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, diğer 7 sanığa ise 18 yıl hapis cezası veridi. Karar birçok kesimden tepki çekerken sanatçılar da sosyal medyadan paylaşım yaptı.

Yazar Ece Temelkuran “Sinan Cemgil’in babasının oğlunun ölüsünün başında köylülere söylediğini hatırlayın, ‘Sizin iyiliğiniz için öldü oğlum.’ Bizim iyiliğimiz için yatacaklar zindanda. Bu da hepimize dert olsun! #GeziyiSavunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Müzisyen Zülfü Livaneli “Düştüm bir ormana yol belli değil. Yatarım yatarım yıl belli değil Dehşet içindeyim. #OsmanKavala” dedi.

Komedyen Cem Yılmaz, "Gezi Parkı’na hiç gitmediğim halde o günlerden bugüne ‘En başta sensin, sen. Seni gidi Gezici’ diye saldırıldığından yola çıkarak bu konunun ne kadar ciddiyetsiz olduğunu ve bir o kadar ciddi olduğunu anlıyorum. Kim olduğuna bakıyorlar ne yaptığına değil” dedi.

Mor ve Ötesi grubunun solisti Harun Tekin “Dünyanın bir ucunda aralıksız çalışırken bir uçaktan iniyorsun ve sevdiğin herkesi mahveden, akla mantığa sığmayan bir haberle dünya cehennem. Yazılacak, yapılacak çok şey var ama ben önce hemen Mücella ablaya bir mektup yazmaya başladım ve güneş balçıkla sıvanmaz” dedi.

Oyuncu Levent Üzümcü Gezi’den fotoğraf paylaşarak, “Kalanlara selam olsun, bu da faşistlere dert olsun” dedi.

Oyuncu Zeynep Beşerler, “İçimde dillendiremediğim bir öfke var” ifadesini kullandı.

Oyuncu Rıza Kocaoğlu, Mücella Yapıcı’nın fotoğrafını paylaşarak kalp ve çiçek emojisi kullandı.

Oyuncu Mehmet Günsür de “Hepimiz oradaydık. Bitmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan Osman Kavala etiketini kullanarak “Müsamere bitti. Bugün de utandık elhamdülillah” dedi.

Oyuncu Hasibe Eren “Haksızlığa, adalete karşıyız. Gezi’yi savunuyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu