Türk iş insanı, Bosna Hersek ve Panama arasındaki iş birliğinin mimarı oldu

Bosna Hersek ile Panama arasında ilk kez gerçekleşen ziyaretin mimarı olan iş insanı Fatih Kol'un yaptığı ziyaret sonrasında sanayi ve birçok özel sektör dalında önemli anlaşmalara imza atıldı.

Gündem 02.09.2022, 18:35
Türk iş insanı, Bosna Hersek ve Panama arasındaki iş birliğinin mimarı oldu

Türk iş insanı Fatih Kol, Bosna Hersek'te yaptığı yatırımların ardından rotasını Panama'ya çevirdi. Burada da mermer, bakır, ilaç sanayi, gıda, turizm ve oto yedek parça sektörlerinde yatırımlarda bulunan Kol, Bosna Hersek ve Panama arasında gerçekleşen tarihi ziyaretin de mimarı oldu.

Öte yandan, Panama ve Bosna Hersek İş Adamları Derneği'nin başkanlığını yapan Fatih Kol, iki ülke bürokratlarının da bir arave Pya gelmesini sağladı.

ATILACAK ADIMLAR BELİRLENDİ

Verilen bilgiye göre, toplantıya Bosna Hersek Dış Ticaret Bakanı Stasa Kosarac, Panama Canal Bakanı Aristedos Reyo, Hong Kong'un ardından dünyanın en büyük ikinci serbest bölgesinin başkanlığını yapan Giovanni Ferrari, Panama Ticaret Odası Başkanı Marcela Galindo, Panama Dış Ticaret Bakanı Fedrico Alfaro, Büyükelçi ve Propanama Yöneticisi Carmen Gisela Vergara ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Marta Gordan katıldı. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü toplantıda hızlı şekilde atılacak adımlar belirlendi.

İKİ ÜLKE ADINA ÇOK ANLAMLI

İş insanı Kol, aynı zamanda Panama'da faaliyet gösteren ve ülkenin önde gelen 50 uluslararası şirket yöneticilerini de, Bosna Hersek Dış Ticaret Bakanı Stasa Kosarac onuruna verilen yemekli toplantıda bir araya getirdi. Şirketlerin yöneticileriyle bire bir yapılan görüşmelerde, krizde ortaya çıkan fırsatlar ve iki ülke arasındaki ticari, ekonomik, sanayi ve turizm alanında yapılabilecekler görüşüldü. İki ülke adına çok anlamlı ve faydalı bir görüşme olduğunu dile getiren iş insanı Kol, Bosna Hersek ve Panama arasında resmi görüşmelerde alınan kararların bir an önce hayata geçmesi için köprü olmaya devam edeceğini ifade etti. Birçok sektörde yatırım yapan ve önümüzdeki 6 aylık süreçte de bankacılık, leasing, borsa aracı kurum, sigorta, savunma sanayi ve liman işletmeciliği sektörlerine adım atmak için gerekli başvuruları gerçekleştiren Kol, Bosna Hersek'te faaliyet gösteren birçok iş insanını da yakın dönemde Panama'da ağırlayacak.

Yorumlar (0)
23
açık